Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet letra e Beethoven prej Thu 26 Apr 2012, 21:55

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një studiues gjerman ka zbuluar një letër të rrallë të shkruar nga kompozitori me famë botërore, Ludwig van Beethoven.

Në dokumentin me shkrim dore prej gjashtë faqesh, Beethoven ankohet për mungesën e parave dhe për gjendjen e tij të keqe shëndetësore.

Ekspertët e njihnin ekzistencën e letrës së shkruar në vitin 1823, por nuk e kishin identifikuar ndonjëherë origjinalin. Sipas tyre, letra në fjalë ka një vlerë të madhe historike.

Një gazetar i quajtur John Suchet, i cili ka shkruar disa libra rreth kompozitorit, e cilësoi gjetjen e letrës si jashtëzakonisht domethënëse.

Në intervistën e tij për BBC, Suchet u shpreh: “Gjithmonë e kemi ditur se letra ekzistonte dhe informacioni nuk është i ri, por kjo është kopia origjinale dhe ka një domethënie shumë të madhe. Mund të studiohet shkrimi i tij i dorës, i cili ka qenë gjithmonë shumë i parregullt, pasi babai i tij e hoqi nga shkolla shumë të vogël, për ta detyruar të birin që të përqendrohej vetëm tek muzika”.

Stefan Weymar, i Institutit Brahms të Lybekut, ku letra do të ekspozohet, shtoi: “Beethoven nuk ka qenë një kompozitor me një shkrim të bukur dore. Ai është spontan dhe me mendime të çorganizuara”.

Letra në fjalë i është drejtuar harpistit dhe kompozitorit Franz Anton Stockhausen, të cilit, Beethoven i lutet që të gjejë blerës paraprakë për veprën ende të papërfunduar, të “Meshës Solemne”

”Paga ime e ulët dhe sëmundja ime e bëjnë të menjëhershme nevojën për të shtuar të ardhurat e mia”, shkruante kompozitori.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons