Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shkencëtarët: në Mars ka jetë 99% prej Thu 26 Apr 2012, 21:31

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Në korrikun e vitit 1976 një sondë e lëshuar në Mars nuk pati arritur të sjell ekzemplarët të cilët do të konfirmonin ekzistencën e jetës, mirëpo, tri dekada më vonë, shkencëtarët mendojnë se ai eksperiment nuk pati dhënë rezultatet e vërteta.

iking 1 nuk pati arritur të gjej dëshmi për ekzistencën e jetës, më saktë të mikrobeve të huaja në ekzemplarët e tokës së marrë.

Analiza matematikore e ekzemplarëve solli përfundimin se në ekzemplarë deri diku janë ndryshuar vlerësimet fillestare – dhe se ata në të vërtetë përmbajnë shenja të fuqishme të jetës.

Me analizën e re janë kërkuar shabllone më komplekse në tokë – diçka që do të mund të sugjeronte se kishte jetë. Në habinë e vet shkencëtarëve, ata ia arritën të gjejnë diçka interesante.

“Analizat e fundit sugjerojnë për ekzistencën e jetës në Mars dhe ato përkrahin faktin se Viking 1 në të vërtetë ka gjetur mikrobe në Mars”, tha një nga shkencëtarët nga instituti Kek.

Përsëritja e kontrollimit të ekzemplarëve është nisur pas zbulimit të “perklorhidratit” në ekzemplarët e marrë nga lokacioni tjetër në të cilin ka zbarkuar sonda Feniks në vitin 2008.

Shkencëtarët që kanë kryer eksperimentin janë të ndarë rreth përfundimeve të cilat mund të nxjerrin këto rezultate. “Zbulimi i materieve organike nuk është dëshmi e jetesës, ose se kishte jetesë, kjo është vetëm dëshmi e ekzistencës së materieve organike”, tha Christofer McKey nga qendra e hulumtimeve Ames e NASAs.

“Dëshmi ultimative do të ishte incizimi i baktereve të panjohura . Duhet dërguar një mikroskop me të cilin do të shikonim nëse këto baktere lëvizin. Në bazë atë asaj çfarë kemi zbuluar deri tani, 99 për qind jemi të sigurt se ka jetë në Mars”, mendon Josef Miller nga shkolla e medicinës Kek.

Mirëpo, përkundër mospajtimeve, shkencëtarët shpresojnë se misioni i radhës i dërguar në Mars do të arrij të marr 100 për qind përgjigje të saktë në përgjigjen nëse ka jetë në atë planet, e kjo mund të ndodhë me reverin Curiosity i cili është lansuar në nëntorin e vitit 2011.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Shkencëtarët: në Mars ka jetë 99% prej Fri 01 Mar 2013, 13:08

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ato e kan knaq puupuppu po un kam lexu se ska jet nmars cpo thon tashi kta


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3 Re: Shkencëtarët: në Mars ka jetë 99% prej Fri 01 Mar 2013, 17:30

shaban cakolli

avatar
Antar Special
Antar Special
cka te ku ba ne mars,sikur te shkonim te jetonim atje,mire do ishte

4 Re: Shkencëtarët: në Mars ka jetë 99% prej Sat 02 Mar 2013, 10:47

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
aahahahaah nese don tvdesesh je i lir tshkosh sa poer temen kam lexuar per nje eksperiment e kan kuptuar se ska jet edhe pse ato cka spo thojn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5 Re: Shkencëtarët: në Mars ka jetë 99% prej Sat 02 Mar 2013, 18:14

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
ahahaha anakonda akoma se ke kuptuar qe nasa na mashtron 99%
ata tallen me ne gjithmon nxjerrin informacione qe kundershtojn njera tjetren, ata gjithmon thon ska jet en planete te tjera dhe alienet nuk egzistojn nderkoh te gjith e din qe alienet egzistojn dhe perderisa egzistojn normal qe ka jet ne planete te tjera, me pak fjal na mbajn me prralla gjith kohes


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons