Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shkencëtarët kanë gjetur organizmin më të vjetër të gjallë në botë, dhe zbuluan se në tokë ai ka mbijetuar për më se 200,000 vite ndërsa ai vazhdon të jetoj ende.
Bëhet fjalë për një formë të barit gjigant në fundin e Detit Mesdhetar. Shkencëtarët Australian kanë mbaruar një DNA sekuencë të ekzemplarëve të barit gjigant, Posidonia oceanic, e cila shtrihet në mbi 40 “fusha” nëntokësore nga Spanja e deri te Qipro, shkruan Telegraph.

Analiza e DNA-së është publikuar në zhurnalin Plus ONE dhe zbuloi se disa nga ekzemplarët e barit ishin të vjetër edhe deri në 200,000 vite. Deri tani mendohej se një bimë në Tasmani ishte organizmi më i vjetër i gjallë me 43,000 vite jetë.

Profesori Carlos Duarte nga Universiteti i Australisë Perëndimore, theksoi se çelësi i jetëgjatësisë së këtij bari deti është mundësia e tij për riprodhim me rrugë aseksuale, respektivisht me klonim. Ai shtoi se ani pse barërat detar janë organizmat më të qëndrueshëm në planet, numri i tyre ka filluar të bie, për shkak të zhvillimit global dhe ngrohjes globale.

“Nëse ndryshimet klimatike vazhdojnë me këtë tempo, përfundimi për këtë lloj të bimës do të jetë i keq”, përfundoi Duarte. Si një nga arsyet ai ceku edhe atë më realin – ato nuk kanë mundësinë që vetvetiu të zhvendosen dhe të gjejnë ndonjë zonë më mikpritëse të Mediteranit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons