Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Instinkti mashkullor është fajtor për konfliktet më të mëdha në botë, që prej huliganizmit në futboll, pastaj konflikteve fetare, e deri tek luftërat botërore, pohojnë shkencëtarët kalifornianë.

Instinkti i “luftëtarit mashkullor” tregon që meshkujt janë të programuar që të jenë agresivë ndaj secilit që e shohin si kërcënim, thuhet në studim. Deri tek rezultatet kanë ardhur duke shqyrtuar një sasi të madhe të literaturës akademike për temat e konflikteve dhe natyrën njerëzore.

Në kuptim të evolucionit, instinkti i dhunës i ka ndihmuar njeriut që të vendosë statusin e vet dhe të ketë më shumë qasje tek femrat, por në kohërat moderne ky instinkt reflektohet në luftëra botërore. Hulumtuesit pohojnë që, në kundërshtim me këtë, femrat kanë prirje për zgjidhjen e konflikteve për të mbrojtur fëmijët e tyre.

Studimi i ri pohon që në secilën kulturë, përgjatë historisë, meshkujt ishin më të prirë për të bërë luftëra dhe për dhunë se femrat. Sipas pohimeve të reja, meshkujt kanë më shumë pritje nga identiteti kolektiv se femrat.

“Zgjidhja e konflikteve duket e paarritshme, që do të thotë që ekziston një prirje e caktuar nga sjellja konfliktuoze. Shqyrtimi që i kemi bërë ne literaturës akademike sugjeron që ekziston tendenca e mendjes njerëzore për të filluar konflikt”, tha shefi i grupit akademik, i cili është marrë me hulumtimin, profesori Mark van Vugt, përcjell Telegraphi.

Profesori Van Vugt ka shtuar që sjellje e ngjashme ekziston edhe tek shimpanzeja dhe që meshkujt në mënyrë të vazhdueshme i mbikëqyrin kufijtë e territorit të tyre.

Shkencëtarët pohojnë që ekzistojnë disa dëshmi historike të cilat ndërlidhin instinktin seksual me konfliktet, si p.sh. Xhingis-Kani, për të cilin pohohet që ka 16 milionë pasardhës direkt. Për Vikingët po ashtu besohet që kanë lënë një gjurmë tejet të madhe gjenetike për shkak të instinktit të tyre për pushtimin e grupeve të tjera fisnore.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons