Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Another graph with possible outcomes :5.0-5.9 quakes increasing at an alarm frequency (Average Annually=1300):
Years: 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011
Magnitude
5.0 to 5.9: 1344 | 1224 | 1201 | 1203 | 1515 | 1693 | 1712 | 2074 | 1768 | 1896 | 2009 | 2268 !!
source: [earthquake.usgs.gov]

Nga Instituti Britanik i Kërkimeve Gjeologjike (Këshilli Kërkimor i Natyrës dhe Mjedisit)
Një ndryshim i madh magnetik ndodhet në proces!
Anomalia në Atlantikun Jugor (SAA) është bërë e njohur dhe alarmante pasi zmadhohet dhe shpërndahet për në perëndim pranë Afrikës së Jugut, ku fusha magnetike e brendshme e tokës, dobësohet me ritme të shpejta në këtë rajon. Kjo mund të përbëjë dëshminë e një stadi fillestar, për ndryshimin fushës magnetike për në drejtim të kundërt të brendësisë së saj në tokë. Nuk njohim detaje rreth asaj që ndodh gjatë aktivitetit të kundërt, përfshirë edhe ato analoge të cilat u regjistruan në fushën magnetike dhe kohës që të kundërtës i nevojitet të plotësoj procsin.
Por, këto faktor janë shumë të rëndësishëm, për të njohur se ku mund të rritet rreziku i rrezatimit dhe si atmosfera mund të reagojë apo të përgjigjet.Fusha magnetike e tokës, në të shkuarën ka ekzistuar shumë lartë, poshtë dhe me shumë kthime (e kundërta). E kundërta e fundit, ndodhi rreth 800,000 vjet më parë. Kështu, është e njohur dhe dihet se toka është në gjendje të krijojë nga e para fushën magnetike të saj, ashtu siç ka vepruar gjatë prehistorisë së njerëzimit. Duke konceptuar zhvillimin e SAA-s, mund të jetë e mundur si pasoj konceptimi i procedurës të së kundërtës, e cila është shumë e rëndësishme si dhe ndikimi i saj në jetë, natyrë dhe në mjedis.
Janë vërtetuar raporte rreth “transferimit të poleve” kundrejt Siberisë, të përshpejtuara. Ndërsa rajone më të nxehta gjeografike janë transferuar në veri perëndim.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons