Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shkencëtarët nga Universiteti Johns Hopkins në Maryland sugjerojnë përdorimin e kalendarit të ri, sipas së cilit secili vit do të ishte identik me të mëparshmin. Kalendari i ri do të nënkuptonte që mund të harrojmë vitin e brishtë dhe muajin me 28 ditë, por për shembull ditëlindja jonë do të ishte gjithmonë në ditën e njëjtë të javës.

Shkencëtarët sugjerojnë reformë të kalendarit të cilit i përmbahemi në 430 vjetët e fundit, qëkur papa Gregori 13 kishte themeluar kalendarin gregorian. Kalendari i ri parashikon që çdo vit të jetë i njëjtë me vitin e mëparshëm, ndërsa Krishtlindjet të jenë gjithmonë të dielën.

“Kalendari të cilin e propozoj unë nuk është as afër i saktë sa ai gregorian, por është shumë më i përshtatshëm”, ka thënë astrofizikani Richard Henry nga Universiteti Johns Hopkins.

Problemi me dizajnimin e kalendarit të ri është që viti është i gjatë 365.2422 ditë dhe lë një ekstra kohë e cila nuk përshtatet në ditën me kohëzgjatje prej 24 orësh. Pas një kohe në kalendar do të kishte zhvendosje të dukshme, dhe dikur do t’i kishim festuar Krishtlindjet në pranverë.

Kalendari gregorian e zgjidh këtë problem ashtu që dita shtesë në shkurt çdo katër vjet “përmirëson” shtesat kohore dhe i vë në rend.

“Është vërtet e jashtëzakonshme se si në mesjetë kanë bërë një kalendar i cili qe aq i saktë”, ka thënë Henry, megjithatë, ajo çka ai konsideron që nuk është e përshtatshme është se që çdo vit data e njëjtë është në ditë të ndryshme të javës.

Kalendari i ri, kalendari i përhershëm Hanke-Henry, ka marrë emrin sipas profesorit Henry dhe ekonomistit Steve Hanke i cili po ashtu avokon për kalendarin e përhershëm. Kalendari i ri i përhershëm ka renditjen prej dy muajsh nga 30 ditë, pastaj një me 31 ditë. Çdo gjashtë vjet do të kishte javë të brishtë në fund të dhjetorit, e cila do t’i kompensonte shtesat kohore tek ditët.

Arsyeja kryesore pse Henry dhe Hanke propozojnë kalendarin e ri është për shkak të energjisë që shpenzohet në krijimin e kalendarëve çdo vit, dhe për shkak që kërkohet përshtatje e vazhdueshme me kalendarin e ri.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons