Forumi Kuq E Zi
Termet i frikshem ne Diell !!! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Termet i frikshem ne Diell !!! Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Termet i frikshem ne Diell !!! Empty Termet i frikshem ne Diell !!! prej Thu 26 Apr 2012, 20:52

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Termet i frikshem ne Diell !!! Eit195cw
Shkencëtarët kanë zbuluar një tërmet të përmasave enorme në Diell, 1000 herë më të fuqishëm se tërmeti 8,9 ballësh që goditi Japoninë në muajin mars të vitit të kaluar dhe që shkaktoi cunami.

Astronomë të laboratorit të shkencave hapësinore “Mullard UCL”, një nga grupet më të mëdha të studimeve hapësinore të universiteteve në Angli, bënë të ditur se tërmeti me përmasa 1000 herë më të fuqishme se tërmeti i rënë në Japoni më 11 Mars 2011, ka tronditur Diellin më 15 Shkurt të 2011.

Sipas rezultateve të studimit të publikuara nga Sergei Zharkov në Takimin Kombëtar të Astronomisë 2012, të realizuar pak ditë më parë në Mançester, tërmetet mund të nxiten nga shpërthimet e fushave magnetike të krijuara në Diell dhe hedhjeve të masave koronale.

Sipas tij tërmeti i pabesueshëm i realizuar në Shkurt të vitit 2011 ka ndodhur pas dy shpërthimeve diellore. Stuhia gjeomagnetike e krijuar pas shpërthimit është drejtuar drejt Tokës me një shpejtësi 600 km në sek dhe ka ndikuar në krijimin e dritave veriore në atmosferën tonë të njohura si aurora. Pas tërmetit në sipërfaqen e Diellit janë vënë re dallgëzime të ngjashme me të cunamit.

“Në sipërfaqen e Diellit u shfaqen dallgëzime të ngjashme me dallgëzimet e krijuara pas hedhjes së një guri në ujë. Në të vërtetë këto dallgëzime krijohen nga shkarkimi i menjëhershëm i energjisë së prodhuar nga dallgët zanore nën sipërfaqen e Diellit”, u shpreh Sergei Zharkov gjatë fjalës së tij në takim.

Por, akoma qëndron enigmë lidhja ose ndikimi që mund të shkaktojnë tërmetet dhe shpërthimet në Diell në lëvizjet sizmike në sipërfaqen e Tokës.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Termet i frikshem ne Diell !!! Empty Re: Termet i frikshem ne Diell !!! prej Thu 28 Feb 2013, 12:51

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
yyyyyyyyyyy termetet ktu jan 100 mij her me tfrikshem e me katastrofik se termetet e zakonshme


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons