Forumi Kuq E Zi
Londër, festivali i Shekspirit Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Londër, festivali i Shekspirit Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Londër, festivali i Shekspirit Empty Londër, festivali i Shekspirit prej Tue 24 Apr 2012, 11:26

Vizitor

Anonymous
Vizitor
Ka filluar në Londër Festivali Global i Shekspirit, bardit të famshëm anglez cili mbush 448 vjetorin e lindjes. Gjatë ditëve të këtij festivali që organizohet edhe në kuadër të Lojrave Olimpike të verës në Londër 34 vepra të Uilliam Shakespear do të luhen për herë të parë në 37 gjuhë të ndryshme të botes, përfshi edhe në gjuhën shqipe nga Teatri Kombëtar i Shqipërisë. Veprat e Shekspirit do të luhen në teatrin e famshëm Globe Theatre në brigjet e Tamizit që është një relikë e teatrit origjinal të Shekspirit ndaj dhe fetsivali është quajtur Globe to Globe.Pëervec shfaqjeve në gjuhë të ndryshme të botës në kuadër të këtij festivali do shfaqen veprat e tij edhe në qytete të ndryshme britanike.

Mbreti Lear do luhet në bjellorusisht, Hamleti në Lituanisht, Otello do të riinterpretohet në hip-hop, dhe Henri i VI në gjuhën shqipe.

Këto performanca poliglotike janë dhurata më e bukur e botës për Shekspirin e madh, ndër anglezët më të njohur në tërë botën. Drejtori artistik i Teatrit Globe, Tom Bird thotë se nuk është e vështirë të ndjekësh veprat e Shekspirit edhe nëse nuk e flet apo kupton gjuhën e folur nga aktorët. Njerezit në mbarë botën nuk mendojnë për të vetëm si një poet anglez, por e mendojnë atë si pjesë të kulturës botërore.

Festivali global i Shekspirit do të vazhdojë deri në muajin nëntor, ndërkohë në datën 12 dhe 13 maj Teatri Kombëtar i Shqipërisë do të luajë në Londër Henrin e VI në teatrin Globe të Londrës.


tch

2Londër, festivali i Shekspirit Empty Re: Londër, festivali i Shekspirit prej Sat 30 Mar 2013, 12:44

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
eh londra o mbush me krejt fshatar


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Londër, festivali i Shekspirit Empty Re: Londër, festivali i Shekspirit prej Sat 30 Mar 2013, 12:51

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Londër, festivali i Shekspirit 1416650876


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons