Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

“Vdekja nuk është fundi”, thonë shkencëtarët sipas Ajnshtajnit

Qasja më e fundit në frikën më të madhe të njeriut, quhet Biokendrizëm (Viokentrismos) dhe del sa nga fizika kuantike dhe teoria e universeve paralele, po aq edhe nga vetë Ajnshtajni.

Sipas njërës prej aksiomave bazë të shkencës, asnjë formë energjie nuk humbet. Nuk krijohet dhe nuk shkatërrohet, thjesht ekziston. Duke filluar nga kjo dhe me bazë se truri, është një burim i pashtershëm energjie, shkencëtarët ftohen t’i përgjigjen pyetjes dhe dilemës, në atë që çfarë ndodh me këtë sasi energjie, kur truri ndalon së funksionuari për shkak të vdekjes.

Është e mundur që të transferohet një univers paralel?

Për studiuesit, teoria e universeve paralele, është një realitet shumë më objektiv se sa atë që ne e konsiderojmë si realitetin e koncepteve të tilla si vendi she koha, themelore në qasjen tonë ndaj realitetit, nuk ekziston ashtu siç ne e konceptojmë.
Çfarëdo që të përpunojë truri, apo të përdor si informacion, është thjeshtë një vegël konceptimi i një konkretizimi hapësirë-kohë dhe i realitetit. Diçka që vërtetohet nga paaftësia e trurit të konceptojë ekzistencën e pafundësisë së universit/kozmosit, përderisa konkretizimi i tij, i bënë të konceptueshëm vetëm përfundimet e destinuara.

Në një univers pa hapësirë dhe kohë (sipas konceptimit që ne i kemi dhënë) ashtu siç në thelb është vërtetuar se është gjithësia, koncepti i vdekjes dhe fundi, thjesht nuk ekzistojnë thonë specialistët. Ekziston vetëm përvoja e vdekjes, ashtu siç e përjetojmë, me procedurën e posaçme “biologjike” të trurit tonë, por sesa kjo përvojë i përgjigjet një realiteti objektiv, nuk disponohen veglat apo metodat e posaçme të konceptimit të saj?

Vetë Ajnshtajni kishte pranuar me rastin e vdekjes së një miku të tij, të Bessie: “Bessie, iku nga kjo botë e çuditshme pak para meje. Por, kjo nuk do të thotë asgjë. Njerëz si ne, dimë se ndarja midis të shkuarës, të tashmes dhe të ardhmes, është thjesht një iluzion kokëfortë-këmbëngulës”.
Sipas studimit të shkencëtarëve, pavdekshmëria nuk është një ekzistencë e përhershme në një botë pa fund, pasi fare thjeshtë si koncept, banon atje jashtë nga koncepti i kohës ashtu siç e njohim. Në një botë jashtë aftësisë së konceptimit tonë dhe asaj çka konsiderojmë si e vërtet apo të pa vërtet, ekzistent apo inekzistent.
Sado fikse të jetë aftësia jonë e kufizuar në përcaktimin e të vërtetës, po edhe aq është aftësia jonë në përcaktimin e ireales.
Asaj që nuk kufizohet nga koha, hapësira dhe ligjet e një milimetri të kozmosit, por zgjerohet në gjithë krijimin dhe pafundësitë paralele, si dhe hapësirë-koha me forma të ndryshme.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons