Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gorgoneion, pra koka e prerë e Meduzës -bazuar në korrelacione të ndryshme- përbën një planet-sy, i cili mund të rrotullohet në hapësirë dhe njëkohësisht të jetë një mjet luftarak i armatosur deri në dhëmb gjithmonë i gatshëm për luftë. Mbi së gjithash, mund të mbartë, apo të “lindë” jetë, ndërkohë paralelisht përbën syrin: “Syri që vëzhgon gjithçka”.
Siç dhe thamë, meduza dhe e gjithë pamja e saj tmerruese, -Meduza-Shtrigë- u krijua nën përgjegjësinë dhe mbikëqyrjen e Athinas, në një ambient (në tempullin e saj) të cilin e kontrollonte vetë ajo.
Mbas prerjes së kokës, Perseu ja dorëzoi atë Athinas, e cila e mori në përkujdesje dhe mbikëqyrjen e saj.

Nëse ne, do dëshironim të simbolizonim së bashku Meduzën dhe Athinanë, çfarë duhej të bënim?
Nuk është e vështirë. Atëherë, le të kujtojmë këtu se për Pythagorians, trekëndëshi barabrinjës përfaqëson Athinanë si Perëndeshë e Urtësisë. Gjithashtu, gërma “Δ” simbolizon hyrjen/portën e jetës, parimin femërorë dhe pjellorinë. (Fjalori i Simboleve, J. C. Cooper). Dhe këtu duhet të kujtojmë Athinanë-Bakri (=shtëpi bakri, i bakërt dhe planeti, si dhe nga pjesë bakri përbëhen dhe meduzat) e cila njëkohësisht quhej dhe “enë-bakri”.
Kështu, simbolika e saj do të ishte e tillë: Meduza brenda në trekëndësh.
Trekëndëshi në simbolikën e numrave, është i njëjti me numrin tre (3). Në intelektin e tij më të lartë ai përbën simbolin e Shën Trinisë. Në pozicionin e tij normal, me majën nga sipër, ai simbolizon zjarrin, si dhe lëvizjen eprore për lartë, për të gjitha ata që kanë tendencë në bashkësinë e sipërme unike (Fjalori i Simboleve, Juan-Eduardo Cirlot).
Gjithashtu ai përbën dhe natyrën e trefishtë të Universit: Qiellin, Tokën dhe Njeriun.
Me majën/kryen nga sipër, është simbol i Diellit dhe simbolizon Jetën. Sipas Plutarkut: “Zona brenda këtij trekëndëshi, është vatra e përbashkët e gjithçkaje dhe quhet Fusha e së Vërtetës, brenda së cilës ruhen/përmblidhen gjithçka me qëllim që të ruhen standardet dhe të mos shqetësohet Logjika, format dhe prototipat e çdo gjëje që ka ekzistuar dhe do ekzistojë. Dhe Përjetësia qëndron rreth tyre, nga ku koha rrjedh përmbi Botëve siç edhe një lum nga burimi i tij”. (Fjalori i Simboleve, J. C. Cooper).
Nëse sjellim në kujtesën tonë se Meduza, është ajo e cila i përket meduzës=shikim i egër. Pra, një sy i cili shikon egër, atëherë… kemi një sy brenda një trekëndëshi.

Është syri, që po të jemi pak më me kujdesshëm, e ndeshim atë dhe e gjejmë në shumë qytetërime të lashtë.
Është Syri të cilin ne e shikojmë nëpër kisha.Piramida, sipas Marc Saunier, është një kompozim i formave të ndryshme, ku çdo njëra prej tyre ka rëndësinë e vetë. Baza e saj është katërkëndëshe dhe përfaqëson Tokën. Maja e saj, është pikënisja dhe synimi i çdo gjëje -“ qendra e fshehtë”- dhe ajo çka bashkon majën me bazën e saj janë fasadat në formë trekëndore, simbole të zjarrit, të zbulimit hyjnor dhe të trekëndëshit të Krijimit. Si pasoj, piramida shpreh në tërësinë e saj gjithë Veprën e Krijimit në tre faqet bazë të saj (Fjalori i Simboleve, J. C. Cooper).

Në botën e ngurtë/qëndrueshmërisë, Syri Vëzhgues është vendosur në majë të piramidës.
Me pak fjalë, gjoja ata të cilët e kanë vendosur apo ata të cilët e përfaqësojnë, janë mbi gjithçka dhe gjithkënd. Kështu, është konvertuar dalë nga dalë në simbolin solemn të Illumunati apo të Lozhave Masonike, si dhe të gjithkujt tjetër apo të gjithëve së bashku: Të Rendit të Ri Botëror.
Si dhe (duke shtrembëruar kuptimin e tij) arriti të bëhej Vula e Madhe e Amerikës, dhe gjithë çka tjetër që mund të përfaqësoj.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons