Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Hulumtuesit duke përdorur teknologji të lartë te fotografisë, kanë rindërtuar një firmë që mund t’i perkasi William Shakespeare – apo ndoshta një falsifikatori te zgjuar.

Nuk është ende e njohur që firma “WM Shakespeare” në të gjithë faqen e titullit të traktatit ligjor “Archaionomia”,qe eshte një koleksion i ligjeve saksone botuar gjatë mbretërimit të Elizabeth I të Anglisë,permban autenticitetin e Shekspirit. Ajo kurrë nuk mund të jetë e qartë, thote Gregori Heyworth, një profesor i gjuhës angleze në Universitetin e Misisipit.

Por tani, Heyworth dhe nxënësit e tij kanë përdorur teknologji të re për të zbuluar siglaturen gati te humbur në librin e vjetër.Puna,pjesë e Projektit Lazarus,eshte një përpjekje për të ringjallur tekstet e dëmtuara duke përdorur një teknikë të quajtur ”imazhi multispectral”.

Studiuesit marrin fotografi me rezolution shumë të lartë,nga tekstet e vjetër apo të objekteve, duke përdorur 12 gjatesi vale të ndryshme të dritës, duke filluar nga ultravjollcë deri tek infra të kuqe, përtej kufijve të syrit e njeriut. Tjeter, ata përdorin softuer që kombinojnë këto imazhe në foto,duke qartesuar ne nje shkalle më te larte tekstet.

Në këtë mënyrë, shkencëtarët mund të rindërtojnë shkrime që ka qenë fshirë mbi texte, gërvishtjet e jashtme, nënshkrimet ose edhe dëmtimet nga uji,thote profesor Gregori Heyworth per LiveScience. Për shembull, vitin e kaluar, Projekti Lazarus përdoruri këtë teknologji për të zbuluar pesë poezi të reja te shkrimtarit William Faulkner,nga një koleksion që ishte dëmtuar nga zjarri.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons