Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Macja, kafsha shtëpiake më e zgjuar prej Mon 23 Apr 2012, 18:32

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Njeriu dhe macja kanë një tru shumë të ngjashëm në strukturë dhe funksion me njëri-tjetrin. Ky është rezultati interesant i studimeve të fundit mbi inteligjencën e kafshëve që çuditërisht nxjerrin macen më të zgjuar se qenin në dialogun me të zotin.

Revista shkencore angleze ‘New Scientist’ ka grumbulluar rezultatet e të gjitha eksperimenteve që janë bërë për këto kafshë shtëpiake duke zbuluar se truri i maces (edhe pse më i vogël se i qenit) ka dyfishin e neuroneve.

Gjithashtu studimi tregon se macet janë po aq të shoqërueshme sa edhe qentë. Jo vetëm kaq. Të gjithë do të vinim bast se numri 1 për nuhatje është qeni, por do humbnim. Kërkimet e reja kanë treguar se macet kanë më shumë receptorë nuhatjeje se miku besnik i njeriut.

Një tjetër avantazh i maceve është se të qëndrosh pranë tyre bën mirë për shëndetin, me kusht që të mos jeni alergjikë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Galeri? Ku është?

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons