Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Darvaza, porta e hyrjes për në Ferr prej Sun 22 Apr 2012, 00:36

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Darvaza, ose “Porta e Ferrit”, siç edhe ajo quhet nga vendasit dhe turistë, ndodhet në shkretëtirën Karakum të Turkmenistanit.
Bëhet fjalë për një vrimë me gjerësi 60 metrash dhe thellësi prej 20 metrash, nga ku për 40-vjet rresht del zjarr.
Është një fenomeni çuditshëm, i çili nuk asnjë lidhje me vullkanet apo me llavën përvëluese të tyre dhe as me meteoritët, por rrënjët e këtij fenomeni lidhen me aktivitetin e rusëve në rajon, ku ata patën një aksident të rëndë në vitin 1971…

Gjatë procesit të shpimit për gazë dhe hidrokarbure, toka pësoj shkitje, si rezultat ajo u fundos dhe thithë gjithçka kishte në sipërfaqe, njerëz dhe makineri.
Në këtë krater gjigandë, i cili u krijua për shkak të gazrave, askush deri më sot nuk ka guxuar të zbres në brendësi të tij, me qëllim për ta eksploruar atë.


Mbas aksidentit tragjikë, rusët i vunë flakën që gazrat të mos dalin jashtë kraterit, por të digjen aty, kështu që nga momenti i ndezjes, ai djeg akoma dhe lëshon flakë zjarri duke çuditur gjithkënd. Në një natë shumë të errët, zjarri mund të vihet re nga një distancë shumë e largët, pasi ai shkëlqen shumë, dukuria tjetër e këtij fenomeni është se ai dallohet prej shumë larg falë erës së gazit të djegur.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons