Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Jashtëtokësorët dhe Qendra e Tokës… prej Sat 21 Apr 2012, 18:58

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Historitë për ekzistencën e jashtëtokësorëve, kanë shqetësuar shumë qytetërimin njerëzor, vitet e fundit. Jashtëtokësorët nuk kanë qenë të pa njohur për civilizimet e lashtësisë, përkundrazi ata kanë qenë të njohur prej tyre, si dhe në shumë hieroglifë, ata janë të fokusuar me disqet e tyre fluturues të çuditshëm.

Por, mbas luftës së dytë botërore, ky fenomen u bë edhe më i theksuar dhe simpatizantët e tyre (UFO-ve) u shtuan shumë, si dhe shumë shkencëtar u radhitën ndër ta për të vërtetuar nëse vërtet ekzistojnë apo jo Jashtëtokësorët!? Skeptikët nga ana e tyre, mundohen me çdo mënyre të përgënjeshtrojnë ‘të dhënat’ e mbështetësve të pasionuar të U.F.O-ve.
Megjithatë, teorikisht Toka në brendësinë e saj është bosh, pra ky boshllëk është i mbështjell nga një trashësi e mirëfilltë shtresash të ndryshme materialesh që përbëjnë lëkurën e globit tonë.

Pikërisht, në këtë boshllëk të brendshëm të Tokës, pra, bërthama e saj, shumë mbështetës së Jashtëtokësorëve vitet e fundit mbështesin Tezën se jashtë tokësorët nuk vijnë nga universi, as nga galaktika ku bënë pjesë dhe sistemi ynë diellorë, as dhe nga ndonjë planet tjetër por nga Bërthama e Tokës, pra nga brendësia e saj.

Në fund të shekullit të 17 u bë e ditur se gazi që dilte nga brendësia e tokës në polet e veriut dhe të jugut të globit tonë janë është shkaku i krijimit të fenomenit Aurora!

Zhyl Vern shkroi në 1864 një libër me titull “Udhëtim në Qendrën e Tokës”, duke përshkruar ne këtë libër boshllëkun e tokës. Shkrimtari tjetër Burrows, i njohur për librat e tij Fantastiko-Shkencorë, ka shkruar disa novela rreth kësaj teorie. Më 1869-ën, Cyrus Reed, një alkimist i vetëshpallur, themeloi një grup fetar dhe për dyzet vjet rresht jepte leksione si dhe shkruante artikuj të ndryshëm për këtë çështje. Në 1913-ën, Gardner botoi “Udhëtim në Qendër të Tokë”. Në vitin 1964 admirali Birnt, një ezoterik dhe amtarë i kryqëzatave të fshehta botoi një libër rreth Qendrës Boshe të Tokës dhe UFO-ve, si dhe fluturojë me aeroplan për të eksploruar Polin e Veriut në vitin 1926 dhe Polin e Jugut në vitin 1929. AI mbas akplorimit që bëri me aeroplan të dy poleve të globit, përshkruajti ‘Hyrjet’ për në qendër të tokës, si dhe u shpreh për ekzistencën e bimësisë në brendësi të tokës. Gjithashtu ai u shpreh edhe për ekzistencën e kafshëve dhe të jetës inteligjente të zhvilluar.
Thua se të gjitha këto përshkrime mund të jenë të vërteta?

Mbetet për t’u theksuar fakti se, e gjithë kjo histori fillon në shekullin e 18-të, pra, në kohën kur njerëzit ende nuk e kishin kthyer gënjeshtrën në një Sport masiv, si dhe mashtrimet shkencore ishin inegzistente.
Një fjalë e urtë popullore thotë: Nuk ka tym pa zjarr.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons