Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Akoma nuk eshte e qarte se si pellumbat jane ne gjendje per te zbuluar fushat magnetike te cilat i ndihmojne gjate navigimit kur ata fluturojne.

Megjithe studimet e shumta, shkencetaret kane ende shume per ti shkuar ne fund ketij misteri. “Ne kete moment eshte nje problem si gjilpera ne mes te kashtes per ne, ” tha Biologu Dr. Jeremy Shaw. “Eshte nje nga ato pyetjet themelore ne biologji, qe ka vazhduar per vite me radhe te mbetet pa pergjigje.” Ne vitin 2003 shkencetaret gjermane besuan se do ta gjenin pergjigjen te magnetoceptoret e pasur me hekur qe ndodhen ne sqepin e tyre, megjithate edhe studimet qe pasuan nuk munden te japin ne shpjegim perfundimtar.

Menyra se si pellumbat jane ne gjendje per te zbuluar fushat magnetike, per te udhetuar serisht drejt shtepive te tyre, mbetet ende nje mister, thone kerkuesit. Fusha magnetike i ndihmon pellumbat te gjejne shtepine e tyre duke u nisur nga nje vend i panjohur, ndonjehere edhe 1000 kilometra larg. Biologu Dr. Jeremy Shaw, nga Universiteti i Australise, raportoi rezultatet e tij ne revisten Nature.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons