Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ekspertët: Ja 14 arsyet që motivojnë seksin


Për të tërhequr partnerin, për t’u eksituar, por edhe për të hequr mërzinë, për t’i dhënë atij apo asaj sa më shumë kënaqësi duhet që të digjen disa kalori. Janë plot 237 arsye “të mira” kuptimplota për të bërë seks. Kjo është zbuluar në një kërkim të realizuar nga Universiteti i Teksasit, i cili shpjegon sesi pulsoni erotik, libidoja frojdiane, nuk është i vetmja arsye që i shtyn meshkujt dhe femrat drejt një raporti seksual. Në pamje të parë mund të duket një pyetje banale ose të paktën retorike, por a e keni pyetur ndonjëherë veten: pse kryeni apo keni dëshirë të kryeni seks? Dashuri, tërheqje, apo dëshirë janë faza e parë e të përbashkëtave në çift, por psikologët e Teksasit kanë pranuar edhe të tjera, dhe duke intervistuar rreth 2 mijë femra e meshkuj nga mosha 17 deri 52 vjeç, kanë piketuar motivacionet seksuale të çdonjërit prej tyre. Kjo ka zbuluar se raportet intime në çift, mund të jenë të stimuluar nga shumë nxitës dhe emocione të tjera, më egoiste se ato që përmendën më lart, pra se ato stimulues shpirtërorë. E nëse arsyet të cilat i shtyjnë meshkujt e femrat për të bërë seks janë shpesh jo të zakonta e pak të “pa fe”, akoma më të çuditshme janë ato stimulues për të cilët studiuesit thonë se të bësh seks është e nevojshme. Teza e pranuar nga të gjithë thotë se një jetë aktive në shtrat të bën të ndihesh rreth shtatë vjet më i ri dhe funksionon edhe në pjesë të tjera të shëndetit.
Por motivacioni për të bërë seks dhe sa më shpesh janë shumë të tjera.
1- Harrojeni gjimnastikën për shtyllën kurrizore në palestër. Një marrëdhënia seksuale e kryen më mirë këtë funksion.

2- Seksi ul presionin e gjakut.

3- Marrëdhënia seksuale të ndihmon të flesh më mirë. Është një nga materiet bazë të organizmit, oksitocina, e cila e jep këtë efekt relaksues e gjumëndjellës. Sidomos te meshkujt.

4- Të sjell në humor të mirë. Pas një nate të ngrohtë dashurie ndiheni më të lumtur. Po ashtu si kur merresh me sport, duke bërë seks, endorfina hyn në qarkullim.

5- Shumë shprehen se seksi nuk është një sport olimpik, por gjithsesi theksohet se gjatë një raporti të plotë, konsumohen rreth 200 kalori.

6- Seksi jo vetëm djeg kaloritë, por ul edhe oreksin e tepërt për ushqime dhe ëmbëlsira, përmes një prodhimi të lartë të endorfinës.

7- Seksi ndihmon kundër dhimbjeve të ndryshme.

8- Të bësh seks i bën mirë edhe dhëmbëve. Puthjet intensive jo vetëm që janë shprehje e pastër e pasionalitetit, eksitimit dhe dashurisë, por ndihmojnë edhe në mirëmbajtjen e dhëmbëve.

9- Një jetë e rregullt seksuale ju bën më të bukur, në trup dhe në shpirt. Femrat “furnizohen” më një sasi më të lartë estrogjeni. Si rezultat flokët janë më të shëndetshëm e të ndritshëm, lëkura është më elastike, me efekte pozitive në raport me celulitin. Meshkujt, në anën tjetër, përfitojnë në anë të ndryshme falë prodhimit të testosteronit, i cili ndihmon, veç të tjerash, në formimin e muskujve.

10- Përmirësohet sistemi imunitar. Duke kryer marrëdhënie seksuale një çift bëhet më i afërt, aq sa më afër se kaq është e pamundur. Ndaj për këtë edhe sistemi imunitar ve në qarkullim “mbrojtësit” e vet kundër sulmeve të mundshme nga ana partneri.

11- Një hormon i rëndësishëm në fushën seksuale, prolatina, ndihmon nga stresi dhe të relakson.

12- Seksi forcon zemrën dhe ndihmon në qarkullimin e gjakut. Duke shtuar pulsimin e gjakut në zemër sa më shpejt, transportohen në trup edhe shumë substanca të tjera me intensitet më të madh.

13- Shtohen të paktën shtatë vjet jetë nëse kryen marrëdhënie të rregullta seksuale.

14- Në fund të fundit seksi kërkon seks. Sa më shumë dëshirë të kesh aq më shumë e vë atë në përdorim.

Marrë nga “The Indipendent”

Shikim që ndjell epshin
Nuk bëhet fjalë për sy intrigues apo hipnotizues. Joshja seksuale krijohet me intensitetin e emocioneve, që komunikohen me shikimin: ngjyra e syve nuk ka rëndësi. Përveç këtyre ekziston një mënyrë e të impostuarit kundrejt botës. Lëvizjet, gjestet janë pjesë intriguese e sensualitetit. Sipas ekspertëve “sensualitetin e kanë të gjitha femrat, ndërsa sharmi është i lindur, por nëse e keni duhet të dini ta ruani”. Që në fëmijëri dimë të jemi bindëse me prindërit tanë kur duam dhurata ose përkëdhelje. Ndërsa kur rritemi shpesh e humbasim natyrshmërinë, sigurinë dhe fiksohemi tek defektet tona të brendshme dhe të jashtme. Kush është joshës nuk bën gjë tjetër veçse përdor armën më të fortë: spontanitetin. joshja seksuale është veçanti, ose më mirë krenaria e të qenurit i veçantë, aftësia për përdorimin e disa defekteve, të cilat ndryshe përkthehen “sharm”.

Si të sillesh për të qenë provokative?
Të mësosh të pëlqehesh dhe të pëlqesh. Joshja seksuale nuk do të thotë të veshësh një palë taka dhe të imitosh idhujt e tu. Ajo është të rinjohësh atë që nuk je, madje edhe duke veshur një palë xhinse dhe një bluze të thjeshtë. Një shembull i “sex appeal” ka qenë Marilyn Monroe, që joshte me provokacionet dhe brishtësinë e saj. Të kesh “sex appeal” do të thotë të jesh e aftë të komunikosh emocionet, ndjenjat, dhe në fund të transmetosh erotizëm në çdo gjest, në çdo shikim, në çdo fjalë. Erotike është një femër të cilës i pëlqen të ushqehet: meshkujt joshen nga femrat që dinë se si të përdorin shijet e tyre në lidhje me të ngrënit. Ja përse sharmi mund të jetë tek të gjithë. Mund të arrihet me anë të njohjes së vetvetes. Të pëlqehesh nga të tjerët do të thotë të pëlqesh. E keqja jonë është se na ndodh që shpesh të fiksohemi tek defektet dhe lëmë pas dore armën tonë më të fortë: natyrshmërinë.
Hormonet dhe joshja seksuale
Joshja seksuale është veçanti, ose më mirë krenaria e të qenurit i veçantë, aftësia për përdorimin e disa defekteve, të cilat ndryshe përkthehen “sharm”. Është inteligjencë por jo intelektualizëm, është gjendje shpirtërore, dëshmi e një gëzimi të të jetuarit, që udhëhiqet nga ekuilibër i fortë. Është edhe të shohësh në sy gjithë botën: por pa arrogancë. Joshja seksuale është aftësia e të komunikuarit dhe përcjelljes së emocioneve. Për disa është dhunti e lindur kurse për të tjerë është diçka që duhet pasuruar çdo ditë. Ja teknikat si ta fitosh atë Një pozicion magjik, që vetëm pak njerëz kanë fatin ta provojnë? Disa vjet më parë, duke luajtur me fuqinë e hormoneve të famshëm të dëshirës seksuale. Mbi të gjitha duhet të vëmë në përdorim të 5 shqisat tona. Erotike mund të jetë muzikaliteti i zërit, erotike mund të jetë një dorë e bukur e kuruar që të dhuron kënaqësi të pafundme kur të përkëdhel, po ashtu buzët, gjuha dhe organet seksuale.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons