Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Nje kometë e re po i afrohet Tokës prej Fri 13 Apr 2012, 22:52

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një kometë e re po i afrohet tokes, ajo është C/2011 L4.Astronomët parashikojnë se kjo do të jetë e dukshëm me sy të lirë në muajin e parë të vitit 2013, duke u bërë e ndritshme si Venusi, sinjalizime qe kane arritur si nga Instituti i Astronomisë,ashtu dhe nga Universiteti i Hawait.

Kometa C/2011,L4 u zbulua së pari nga teleskopi Pan- STARSS -1,ne Haleakala,e ishujve te Havait,qe do te jete e dukeshme me sy të lirë.

Pan-STARSS, teleskopi Panoramic Hulumtues dhe Sistemi i reagimit të Shpejtë, punon me softuer të automatizuar, i cili skanon çdo imazh për të kërkuar për objekte që lëvizin.

Natën midis 5 dhe 6 qershor 2011, diçka u gjet: gjate punës nga astronomi Richard Wainscoat i Universitetit të Hawaii,duke përdorur teleskopin Kanada-France-Hawaii në Mauna Kea,konfirmoi praninë e këtij objekti në lëvizje .

Kometa është tani rreth 1.2 miliardë kilometra nga Dielli ndërmjet orbitave të Saturnit dhe Jupiterit, dhe është shumë e dobët për t’u pare me sy të lirë. Por në vitin 2013 kometa do i afrohet diellit rreth 50 milion milje larg dhe do të jetë e dukshëme me sy te lire në qiellin perëndimor pas perëndimit të diellit, në të ngrysur.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Nje kometë e re po i afrohet Tokës prej Sat 14 Apr 2012, 08:07

Vizitor

avatar
Vizitor
Se po vonohet

3 Re: Nje kometë e re po i afrohet Tokës prej Sat 14 Apr 2012, 11:37

Infinit

avatar
Princeshe
Princeshe
akoma spo vjen

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons