Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gjëmimi që tronditi Britaninë.. prej Fri 13 Apr 2012, 22:30

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një shpërthim i fuqishëm, që u dëgjua në një distancë prej më shumë se 100 kilometrash, tronditi disa miliona britanikë gjatë së enjtes.

Gjëmimi u shkaktua nga kalimi i kufirit të shpejtësisë së zërit nga dy avionë ushtarakë, që po fluturonin në lartësi mbi disa zona të banuara.

Ministria e Brendshme konfirmoi se dy avionët e flotës ajrore britanike ishin duke iu përgjigjur një emergjence, pasi piloti i një helikopteri kishte shtypur gabimisht butonin që sinjalizonte një pengmarrje.

Në mënyrë që të shmangej hyrja e helikopterit në një qendër të banuar, avionët “typhoon” u autorizuan që të udhëtonin me shpejtësi supersonike, me urdhër që të rrëzonin mjetin nëse nuk do të kërcënon sigurinë publike.

Kalimi i kufirit të shpejtësisë, në shpejtësinë e 1 225 kilometrave në orë, shoqërohet me një shpërthim, i krijuar nga një fenomen fizik, i shkaktuar nga përplasja e valëve në ajër, në momentin kur kjo shpejtësi tejkalohet.

Momenti në të cilin një mjet udhëton me të njëjtën shpejtësi si ai i zërit, bashkimi i frekuencave sonore shkakton një gjëmim, i cili për veshin njerëzor është i ngjashëm me një shpërthim gjigant.

Për këtë arsye, disa mijëra telefonata u regjistruan brenda pak minutave në komisariatet policore, të cilat sinjalizonin për një shpërthim të ndodhur në një rreze prej mbi 100 kilometrash, nga pika ekzakte ku ndodheshin dy avionët.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons