Forumi Kuq E Zi
Majmunët dinë të lexojnë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Majmunët dinë të lexojnë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Majmunët dinë të lexojnë Empty Majmunët dinë të lexojnë prej Fri 13 Apr 2012, 17:46

Vizitor

Anonymous
Vizitor
Mund të duhet ende kohë që një majmun të lexojë një vepër të “Shakespeare”, por studimet mbi babuinët treguan se ata janë në gjendje që të lexojnë dhe kuptojnë disa fjalë të tjeshta. Një grup shkencëtarësh francezë studioi një grup prej gjashhtë babuinësh të mbajtur në një park natyror.Për disa ditë, atyre iu dhanë libra dhe iu shfaqën fjalë të ndryshme deri në katër gërma, në gjuhën angleze. Në përfundim të testit, në kafazët e tyre u futën kompiutera të ndjeshëm ndaj prekjes, me majmunët që duhet të zgjidhnin midis fjalës së vërtetë dhe një fjale të pakuptimtë.Për çdo test të saktë, babuinët shpërbleheshin me ushqim, në mënyrë që ata të kishin motivim për të bashkëpunuar.Të gjashtë babuinët treguan aftësi të shkëlqyera për të gjetur gjithmonë fjalën e duhur, ndërsa një testim tjetër tregoi se pas shpjegimit të lidhjes së fjalës me domethënien e saj, ata ishin në gjendje të lidhnin menjëherë fjalën me sendin apo veprimin që ajo identifikon.Të lexuarit dhe njohja e fjalëve besohej se ishte një eksluzivitet i racës njerëzore, pasi besohej se kishte nevojë për zotërimin e aftësive gjuhësore që vetëm ne i kemi.Ekspertët, tashmë besojnë se aftësia për të lexuar e majmunëve të përparuar lidhet me një aftësi të hershme, e cila daton që përpara evolucionit njerëzor.
tch

2Majmunët dinë të lexojnë Empty Re: Majmunët dinë të lexojnë prej Sat 30 Mar 2013, 12:59

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
lloj lloj kafshesh po msojn me lexu veq njoni tek klasa ime sdin me lexu as me rrokje


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons