Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 13 te kuriozitete ne lidhje me puthjen… prej Thu 12 Apr 2012, 22:32

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Puthja, ne pamje te pare, eshte nje veprim i thjeshte i prekjes se buzeve midis dy njerezve te dashuruar. Puthja eshte shume e rendesishme ne dashuri dhe na emocionon sa here qe e shijojme. Kjo eshte e sigurt, diçka qe patjeter qe e dini edhe ju. Por, ajo qe ndoshta nuk dini, eshte qe çdo puthje qe i japim njeriut tone te zemres fsheh disa surpriza, te cilat as qe i kishit menduar ndonjehere.
Hidhini nje sy listes se meposhtme me 13 te veçantat qe nuk dinit per puthjen, dhe do te kuptoni!

1. 37% e meshkujve i mbajne syte hapur kur puthin, ndersa 97% e femrave i mbajne syte mbyllur.
2. Puthja qe zgjat nje minute, ndihmon qe te digjni 26 kalori.
3. Studimet e bera kane treguar se kur dy njerez puthen, perdorin te gjithe muskujt e trupit te tyre.
4. Nese puthjen e ndani me nje person, me te cilin keni te njejten ngjyre flokesh, rezultati eshte me pasionant.
5. Çdo njeri ne jeten e tij, mesatarisht do te puthet rreth 25.000 here. Ketu nuk perfshihen vetem puthjet pasionante mes te dashuruarve, por edhe puthjet ne faqe.
6. Truri yne ka nerva te veçanta qe na ndihmojne per te gjetur buzet e partnerit/es sone edhe ne… erresire.
7. Nje puthje mund te jete 10 here me rezultative sesa morfina, ne zvogelimin e dhimbjeve (!), pasi besohet se aktivizon qetesuesit natyrore te trupit. Keshtu, kur nena i thote femijes qe u vra “ku u vrave, te ta puthe mami qe te sherohet”, di se çfare ben.
8. Njeriu mesatarisht, humbet rreth 14 dite nga jeta e tij… duke u puthur!
9. Puthja me e gjate ne bote, zgjati 17 dite dhe 10 ½ ore! Kjo ka ndodhur ne Çikago, ne vitin 1984.
10. Ne Itali gjate Mesjetes, nese nje çift kapej duke u puthur, ishte i detyruar me pas qe te martohej.
11. Puthja me e famshme e te gjithe koherave ne ekranin e madh, ishte ajo mes Clark Gable dhe Vivian Lee, ne filmin “Gone with the Wind”.
12. Puthja funksionon edhe si terapi bukurie. Do t’i beje syte tuaj te ndriçojne dhe lekura juaj te ngjaje si ajo e nje foshnjeje.
13. Femrat dhe meshkujt qe kane marre shume puthje gjate femijerise se tyre nga njerezit e tyre te aferm, do te jene me te dashur kur te rriten dhe me te embel me partneret/et e tyre.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: 13 te kuriozitete ne lidhje me puthjen… prej Fri 13 Apr 2012, 12:52

Infinit

avatar
Princeshe
Princeshe
Meshkujt pëlqejnë puthjet e ndjeshme, ndërsa femrat puthjet a gjata, thotë një studim i ri. Psikologja Susan Hughes dhe kolegët e saj shqyrtuar më shumë se 1.000 studentë meshkuj dhe femra, të cilët i janë përgjigjur pyetjeve në lidhje me puthjet. “Femrat i shohin puthjet si lidhje e krijuar me partnerin e mundshëm dhe të dashur, ndërsa burrat preferojnë puthje e ndjeshme, si një rrugë drejt seksit", thotë psikologja Susan Hughes nga Albright College në Pensilvani.
Për meshkujt dhe femrat, puthja është shumë e rëndësishme për ndërveprimin intim. Rezultatet tregojnë se partnerët vetëm me anë të puthje mund të llogarisin se sa janë tërheqës për njëri-tjetrin. Kjo është dëshmi se feromonet dhe sinjale të tjera të rëndësishme biokimike shkëmbehen gjatë një puthje. Ndryshe nga femrat, meshkujt thonë se, pavarësisht nga cilësia e puthjes, megjithatë, do të shkonin në shtrat me partneren edhe nëse ato puthin keq. Më tej, Helene Fisher antropologe e Universitetit Rutgers, tregon se meshkujt bartin testosteronin përmes pështymës në partneret për të rritur eksitimin e tyre.

3 Re: 13 te kuriozitete ne lidhje me puthjen… prej Sat 19 Jan 2013, 19:24

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
uthja eshte deshira per te thithur ajer nga goja e njeriut qe duam vertet.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons