Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shumë pak femijë i mbijetojnë Trisomy 18 prej Thu 12 Apr 2012, 21:28

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Terheqja e Rick Santorum nga gara presidenciale e Republikaneve, terhoqi serisht vemendjen per gjendjen e ralle gjenetike te vajzes se tij 3 vjecare Bella.

Ashtu si ka thene vete ish Senatori nga Pensilvania, vajza e tij i ka kaluar parashikimet per mbijetese per femijet me Trisomi 18. Afer 60 perqind e te lindurve me kete semundje humbin jeten ne spital qe ne ditet e para te lindjes. Vetem 5 deri ne 10 perqind, mbijetojne 1 vit. Vetem 1 perqind mbijetojne deri ne moshen 10 vjecare, me shume gjasa te vajzat se te meshkujt.

Bella, emri i plote i se ciles eshte Isabella, ka lindur ne vitin 2008. Familja nuk ka dhene detaje reth gjendjes se saj, edhe pse ajo u shtura ne spital kohet e fundit, sipas raportimeve, per pneumoni, per te dyten here kete vit.

Femijet me Trisomy 18 (e quajtur ndryshe edhe sindroma Edwards) kane 3 kopje te kromozomit 18, qe normalisht duhet te jene 2. Qeniet njerezore kane 22 pale kromozome te rregullta (te quajtura “autosomes”) dhe nje pale kromozome te seksit, me gjysmen e kontribuar nga ana e babait dhe gjysmen tjeter nga ana e nenes. Shkaku i gjendjes eshte i panjohur, edhe pse femijet me difekte te ngjashme jane me ne rrezik nese kane nje nene te moshuar.

Trisomy 18 eshte nje nga tre sindromat me te zakonshme te anomalive kromozomale, eshte pse eshte mjaft e ralle, qe ndodh afersisht 1 ne cdo 8.000 lindje.

Ajo mund te zbulohet para lindjes me ane te ekzaminimit mikroskopik te lengut amniotik dhe me ane te ultratingujve. Tre te katertat e rasteve te fetusit te diagonstikuar deshtojne qe ne mes te 12 javeve te shtatzanise. Disa prej tyre zgjedhin ti nderpresin vete.

Te gjitha foshnjat me Trisomy 18, kane keq-formime te organeve te ndryshme. Pothuajse te gjithe kane zemer jo normale, me nje vrime ne mes te dhomave te medha te zemres, ky eshte problemi me i zakonshem.

Reth 90 perqind kane peshe te ulet gjate lindjes, dhe disa prej tyre kane lindje te parakohshme, gje qe i kercenon shendetin e tyre ne ditet pas lindjes.

Vitin e kaluar, studiuesit e Universitetit te Tufts, alanizuan se cilat gjene ishin me shume ose me pak aktive ne fetuset me Trisomy 18 sesa ne ato pa kete semundje. Ata identifikuan 251 raste ne te cilat ‘aktivizimi’ ishte mjaft i dukshem.

Cuditerisht, vetem 3 perqind e gjeneve ishin ne kromozomin 18. Kjo sugjeron se shume probleme vijne si rezultat i sinjaleve te pasakta te derguara nga gjenet e kromozomit 18.

Midis gjeneve te prekura, jane ato qe rregullojne sistemin imunitar, gje qe shpjegon ndjeshmerine e madhe te ketyre femijeve ndaj infeksioneve.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons