Forumi Kuq E Zi
Disa të dhëna për Planetin Tokë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Disa të dhëna për Planetin Tokë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Thu 12 Apr 2012, 20:05

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Disa të dhëna për Planetin Tokë BlueMarble
Nga studimet mbi rruzullin tokësor mund të formohet lehtë një listë mbi “ekuilibrat e elementëve të domosdoshëm për jetën”. Astronomi amerikan Hjuxh Ros ka hartuar një listë në lidhje me përshtatshmërinë e Tokës për jetën duke i renditur si më poshtë:

Forca Tërheqëse e Tokës

Nëse do të ishte më e madhe, atmosfera e Tokës do të akumulonte sasi të mëdha amoniaku dhe metani, të cilat do të ishin negative për jetën.
Nëse do të ishte më e vogël, atmosfera e Tokës do të humbte sasira të mëdha uji që do ta bënte të pamundur jetesën.

Largësia nga Dielli

Nëse do të ishte më e madhe, planeti do të ftohej shumë, duke krijuar efekte negative mbi qarkullimin e ujit në atmosferë, si pasojë planeti do të hynte në epokën e akullit.
Nëse do të ishte më e vogël, planeti do të skuqej nga rrezet e Diellit duke shkaktuar efekte negative mbi qarkullimin e ujit në atmosferë, gjë që do ta bënte të pamundur jetesën në të.

Trashësia e Kores së Tokës

Nëse do të ishte më e madhe, do të transportohej nga atmosfera për në koren e Tokës më tepër oksigjen.
Nëse do të ishte më e vogël, do të kishte aq lëvizje vullkanike sa do ta bënin të pamundur jetesën në planet.

Shpejtësia e Rrotullimit të Tokës rreth vetes

Nëse do të ishte më e madhe, erërat atmosferike do të fitonin shpejtësi të mëdha, tufanet dhe ciklonet do ta bënin të pamundur jetesën.
Nëse do të ishte më e vogël, ndryshimi i temperaturës midis ditës dhe natës do të ishte shumë i madh.

Forca Tërheqëse midis Hënës

Nëse do të ishte më e madhe, forca tërheqëse e fuqishme e Hënës do të ndihej shumë efektive mbi kushtet atmosferike, rrotullimin e Tokës rreth vetes dhe mbi baticat e zbaticat në dete.
Nëse do të ishte më e vogël, do të shkaktonte ndryshime negative të klimës për jetën.

Fusha Magnetike e Tokës

Nëse do të ishte më e madhe, do të formoheshin furtuna të fuqishme elektromagnetike.
Nëse do të ishte më e vogël, do të hiqej ajo mburojë e Tokës kundrejt erërave të Diellit dhe rrezatimit të dëmshëm të tij.

Albedo (Rrezet e Diellit që reflektojnë në sipërfaqe të Tokës, përqindja e rrezeve të Diellit që arrijnë deri në sipërfaqe të Tokës)

Nëse do të ishin më të mëdha, me një shpejtësi të rrufeshme do të hynim në epokën e akullit.
Nëse do të ishin më e vogël, pasojat “serë” do ta rrisnin shumë nxehtësinë ku Toka fillimisht do të mbetej poshtë ujit nga shkrirja e akullnajave dhe më pas do të nxehej tej mase.

Përqindja e Oksigjenit dhe e Azotit në Atmosferë

Nëse do të ishte më e madhe, funksionet jetësore do të shpejtësoheshin negativisht.
Nëse do të ishte më e vogël, funksionet jetësore do të ngadalësoheshin negativisht.

Përqindja e Ujit dhe Dioksidit të Karbonit në Atmosferë

Nëse do të ishte më e madhe, atmosfera do të ngrohej tej mase.
Nëse do të ishte më e vogël, temperatura atmosferike do të ulej.

Trashësia e Shtresës së Ozonit

Nëse do të ishte më e madhe, temperatura në rruzullin tokësor do të ulej.
Nëse do të ishte më e vogël, rruzulli tokësor do të nxehej shumë dhe do të mbetej i pambrojtur përballë rrezeve të dëmshme ultravjollcë të Diellit.

Lëvizjet Sizmike (Tërmetet)

Nëse do të ishin më të mëdha, do të ishte një shkatërrim i vazhdueshëm për gjallesat.
Nëse do të ishin më të vogla, lëndët ushqimore në fund të oqeanit nuk do të përziheshin në ujë, gjë që do të ndikonte negativisht në jetën në oqeane dhe dete, si rrjedhojë edhe në të gjitha gjallesat e Tokës.
Këto që numëruam deri këtu janë vetëm një pjesë e atyre ekuilibrave aq delikatë dhe të domosdoshëm për të formuar dhe mundësuar jetën në Tokë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:50

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Nje kuriozitet ne lidhje me planetin tone : Nese do merrnim nje nder
guret me te lemuar te bilardos dhe ta zmadhonim ne madhesine e Tokes ,
do shikonim qe guri do kishte nje reliev teper te c'rregullt dhe teper i
deformuar !


Kjo gje provon rrumbullakesine dhe relievin perfekt qe ka planeti yne !Shikoni Toka jone vetem ne galaktiken tone eshte nje grimc e vogel e mos te flasim ne gjithe universin...mjaft trishtim Disa të dhëna për Planetin Tokë Scream Disa të dhëna për Planetin Tokë InnerplanetsDisa të dhëna për Planetin Tokë OuterplanetsDisa të dhëna për Planetin Tokë PlanetsandsunDisa të dhëna për Planetin Tokë SunandotherstarsDisa të dhëna për Planetin Tokë Sunandotherstars2


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:50

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Pika me e ulet apo thellesia me e madhe ne bote eshte ne Oqeanin Paqesor
ne te ashtuquajturen Humnera ose Gropa Mariane/a qe ndodhet ne lindje
te 14Ishujve Mariana. Thellesia e saj eshte pothuajse 11 mije metra ose
qe te jemi te sakte 10.900 metra dhe kjo perben thellesine me te madhe
te njohur sot per sot ne toke.
Ja nje foto me posht qe tregon se ku ndodhet.
Disa të dhëna për Planetin Tokë Attachment


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:51

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Siperfaqja e Tokes eshte shume e re.Ne nje periudhe reakitivisht te
shkurter (me standarte astronomikale) prej 500,000,000 vitesh-apo dicka e
tille,erozioni dhe proceset tektonike kane shkaterruar dhe rikrijuar
pjesen me te madhe te sipefaqes se Tokes duke eleminuar pothuajse te
gjitha gjurmet e historise se hershme gjeologjike te siperfaqes.(si psh
crateret e meteoriteve).Krateret e historise fillestare te Tokes jane
fshire pothuajse plotesisht.Mosha e Tokes eshte mesatarish 4.5 - 4.6
bilion vjeqare,sidoqofte guri me i vjeter qe njihen mund te jene 4
bilion vjeqare.Guret mbi 3 bilion vjecare jane teper te rralle.Fosilet
me te vjetra te organizmave prehistorike mund te jene 3.9 bilion
vjecare.Nuk egziston ndonje regjistrim i periudhes kritike kur jeta ka
filluar ne Toke.Disa të dhëna për Planetin Tokë T886125A,71% e siperfaqes se Tokes eshte e mbuluar me uje.Toka eshte i vetmi
planet ne sistemin tone solar ku uji egziston ne forme te lengeshme ne
siperfaqe (sidoqofte mendohet se mund te egzistoje forme e lengeshme e
ujit poshte siperfaqes se Europes,njeres prej henave te Jupiterit)
Uji i lengeshem sigurisht,eshte esencial per jeten ashtu siq e dime te
gjithe.Kapaciteti ngrohes i oqeaneve eshte po ashtu eshte mjaft i
rendesishem per te mbajtur temperaturen e Tokes te stabel.Uji i
lengeshem eshte faktori ndikues ne erozionin dhe motin e Tokes,proces ky
teper unik ne sitemin tone solar (mendohet se mund te kete egzistuar ne
Mars gjate se kaluares)Atmosfera e Tokes eshte 77% Nitrogjen,21% Oksigjen,me gjurme dioksidi
karboni.Mendohet te kete egzistuar nje %'ndje teper me e madhe dioksidi
karboni ne koherat kur Toka eshte formuar.Por qe atehere eshte
shnderruar ne gure karbonike,nje pjese e tretur ne Oqeane apo konsumuar
nga bimesia.
Pjatat tektonike dhe proceset biologjikale kontrollojne vershimin e
vazhdueshem te dioksidit te karbonit nga atmosfera ne Toke,dhe perseri
siper.Nje pjese e vogel dioksidi karboni qe ndodhet i palevizeshem ne
atmosvere eshte jashte zakonisht teper i rendesishem ne kontrollin dhe
balancimin e temperatures se siperfaqes nepermjet efektit te quajtur
Greenhouse (efekti serre) Efekti serre e ngre temperaturen e Tokes rret
25 grade C mbi ate temperature qe do ishe me mosegzistencen e ketij
efekti (temp -21 grade C deri ne + 14 grade C) Pa efektin Serre Oqeanet e
detrat di ngrinin dhe jeta qe ne njohim do ishe e pamundur.Avulli i
ujit eshte po ashtu eshte nje gas shume i rendesishem qe ndihmon efektin
serre.Prezenca e Oksigjenit eshte teper e shenuar nga pikpamja
kimikale.Oksigjeni eshte nje gaz teper riaktiv dhe nen rrethanat normale
mund te kombinohet shpejt me elemente te tjere.Oksigjeni i atmosferes
eshte prodhuar dhe mbajtur nen kontrollin e proceseve biologjikale.Pa
jete nuk mund te kishe Oksigjen te lire.

Nderhyrja interaktive mes Henes dhe Tokes ngadaleson rrotullimin e Tokes
rreth 2 milisekonda per shekull.Zbulimet e fundit nzjerrin se para 900
milion vitesh egzistonte 481 18-ore ne vit.

Toka ka rryma magnetike te prodhuara nga rryma elektrike ne koren e
mbrendeshme.Nderhyrja interaktive mes stuhive solare,rrymave magnetike
te Tokes dhe Atmosferes se Siperme te Tokes krijon dukurine e
mahniteshme te Aurorave (Shih foton me poshte) C'rregullim i ketyre
faktoreve shkakton levizjen e poleve magnetike ne lidhje me
siperfaqen.Poli gjeomagnetik verior momentalisht eshte ne Kanadane
veriore.Procesi interaktiv mes rrymave magnetike te Tokes dhe rrymave solare
krijon po ashtu rripin radio aktiv te njohur me emrin Van Allen.Disa të dhëna për Planetin Tokë 180


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:53

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Ne fazen me fillestare te histories se saj,planeti I Tokes ka qene nje
top gjigand,I zjarrte,gure te shkrire,nje oqean I tere me
magma.Nxehtesia eshte krijuar nga peplasjet e vazhdueshme te trupave
shume me te vegjel nag hapesira te cilat me kalimin e kohes jane bere
pjese e Planetit.Me pakezimin I perplasjeve te ketyre trupave
qiellore,Toka ka nisur te ftohet duke formuar nje kore te holle ne
siperfaqe.Me vazhdimin e ftohjes se Tokes,avulli I ujit filloij te
largohet dhe te kondensohet ne atmosferen fillestare te saj.Rete e
formuara nga stuhite kane zbrasur shume e me shume rreshje ne Token
primitive duke e ftohur siperfaqen edhe me teper dhe duke formuar
deterat.Disa të dhëna për Planetin Tokë Untitled-6
iq e kemi thene me siper,teorikisht,mosha e vertete e Tokes mendohet te
jete 4.6 bilion vjeqare.Shkencaret jane akoma sot dhe kesaj dite ne
perpjekje per te nxjerre ne drite nje nga misteret me te medhaja te
Tokes.Si u shfaq jeta fillestare ne Toke,dhe ne c’menyre? Eshte
llogaritur se forma me e hereshme e jetes ne Toke ka qene
primitive,krijese nje qelizore te cilat jane shfaqur rreth 3 bilion vite
me pare.Dhe e njejata forme ka vazhduar per pothuajse 2 billion vitet e
ardheshme.Pastaj keto krijesa nje qelizore kane filluar evulojne ne
organizma shume qelizore.Pastaj nje prefuzion I pa parashikuar jete ne
forme shume koplekse ka filluar te mbushe oqeanet.Disa krijesa jane
larguar nga deterat duke ju adaptuar jetes ne Toke,mbase duke u munduar
tu largohen krijesave grabiqare.Nje mori formash jetesore te ndryshme
njera nga tjetra kane nisur te shfaqen ne Toke Jeta eshte zgjeruar dhe egzistuar intensivisht ne kete planet blu rreth 3
bilion viteve te fundit.Shkencaret po perqendrohen ne hamendje te reja
mbi ardhjen e jetes ne Toke,duke studiuar mbrendesine e
Oqeaneve.Shkencaret kane studiuar guret duke perdorur analiza
radiometrike per te percaktuar moshen e Tokes.Nje gje tjeter teper
interesante qe shkencaret kane zbuluar nga guret,e cila flet shume mbi
historine e kaluar te Tokes,jane krijesat jetesore qe jane ngurtesuar ne
gure per kohera te tera.Fosile skeletesh te permasave teper gjigande me
nofulla teper te medhaja dhe dhembe,paraardhesit e lashte per speciet e
kohes moderne (si peshkaqenet psh) qe kane qendruar virtualisht te
pandryshuar per miliona vite.Duke studiuar fosilet,shkencaret kane arritur ne konkluzione se Toka ka
perjetuar klima teper te ndryshme ne te kaluaren,ne fakt,konditat e
pergjitheshme klimatike sebashku me speciet egzistente jane perdorur per
te percaktuar periodat e ndryshme gjeologjike ne Toke.Psh,ngrohja
periodike e Tokes gjate periudhave te Jurassic dhe Crefaceous- krijon
nje perfusion te bimesise dhe kafsheve qe lane pas materiale organike
.Keto shtresat me materialeve organike qe jane krijuar miliona vite
mepare duke qendruar te pa trazuara.Me kalimin e kohes keto shtresa jane
mbuluar shtresa sendimentesh te reja ,jane kompresuar duke krijuar
vjaguri e gazera te ndryshme natyrale qe njohim ne ditet tona.Alternativisht,klima e Tokes ka kaluar periudha jashtzakonisht te ftohta
,gjate te cilave pjesa me e madhe e Tokes ka qene mbuluar me shtresa te
trasha akulli.Keto periudha gjeologjike te kohes jane quajtur Epoka e Akullit,dhe
Toka ka disa te tilla ne historine e saj.Te gjitha speciet e klimave te
ngrohta jane zhdukur gjate ketyre periudhave duke sjelle specie te reja
me aftesi rezistuese ndaj kushteve klimatike ekstremisht te ftohta.Beso
apo mos beso,njeriu ka perjetuar epoken e fundit te akullit dhe ka
mbijetuar,nderkohe qe Mamuthi (nje I aferm I larget I Elefanteve te
diteve te sotme) nuk ka arritur te mbijetoje.(do shkruaj ne postat e
ardheshme per kete)Disa të dhëna për Planetin Tokë Untitled-5


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:55

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Epoka mesozoike ne vtvete ndahet ne 3 periudha

1) Periudha Triasike(245-208 Milion vite me pare)
2) Periudha Jurasike (208-146 Milion vite me pare)
3) Periudha Kretakeosike(146-65 Milion vite me pare)

Kuptimi i fjales Mesozokie rrjedh nga Greqishtja e vjeter dhe ka kuptimin Kafshet mesjetare
dhe eshte koha kure fauna e Tokes ka ndryshuar ne menyre dramatike me
ate te kohes palezoke.Dinozauret te cilet jane kafshet me te njohura nga
koha mesozoike,evoluan ne periudhen e pare te saj,Periudhen Triasike.
por jo dhe aq te shumta deri ne periudhen jurasike.Perveq
fluturuesve,Dinozauret jane zhdukur dikure nga fundi i periudhes
Kretakeosike.Disa nga Dinozauret me te fundit qe kane jetuar ne fund te
periudhes Kretakeosike jane gjendur te depozituar ne Mountana te
Amerikes.Epoka Mesozoike ka qene koha e zhvillimit te faunes.Gjate kesaj kohe shume drure te rinj jane zhvilluar.
Disa të dhëna për Planetin Tokë Attachment


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

7Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:55

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Zhdukjen e Dinosaureve ja atribuojne nje fenomeni natyror. Ose me sakte
kjo eshte hipoteza me e qendrueshme pra ajo e impaktit me nje asteroid
apo meteor te permasave te medha. Gjurma e nje perplasje te tille me nje
trup qiellor eshte gjetur e qarte ne Barringer Meteor Crater, Arizona, USA
i cili ka moshen prej 65 milion vjetesh dhe qe perputhet me teorine e
zhdukjes se dinosaureve qe sic e ka shkruar dhe ZIM jane zhdukur ne fund
te Kretakeozike (shqip-Kretak).

Me poshte nje foto e kraterit ne Arizona.
Disa të dhëna për Planetin Tokë Attachment


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

8Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:56

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster

Pak me teper mbi zhdukjen e DinosaureveNga gjetja e eshtrave te Dinosaureve ne shtresat e gurta qe
datojne nga koha mesozoike dhe kenozoike mund te arrijme ne konkluzion
se Dinosauret mund te jene zhdukur 64-66 milion vite me pare.Egzistojne
shume ide dhe ragumentime te ashpra mbi arsyen e zhdukjes se
Dinozaureve,e megjithate e verteta ngelet e pazbuluar.Analizat carbonike
mund te sjellin nje rezultat te sukseshem per materila organike jo me
te vjetra se 50.000 vjecare,sidocofte jane te pavlefshme per materiale
65 milion vjecare.Disa hipoteza mbi shdukjen e Dinosaureve mund te
tingellojne mjaft bindese dhe mund te jene te sakta,po prap se prap nuk
jane shkencore keshtu qe nuk mund te vertetohen apo mohohen.Shkencaret
njohin disa zhdukje masive gjate historise se jetes ne Toke dhe vdekja
masive e Dinozaureve nuk eshte nga me te medhajat.Me e madhja i bie te
jete zhdukja "Permo-Trasik" kur 90% e te gjitha specieve qe jetonin
gjate asaj kohe u zhduken.Ja ca hipoteza qe eshte vertetuar te jene falso 1) Dinosauret jane zhdukur nga ethet e semundjeve ne kohen e formimit te pemeve lulezuese gjate periudhes kretakeozike.Sipas
kesaj hipoteze Dinosauret u zhduken nga raksionet dhe alergjia qe
krijuan insektet dhe bimet helmuese.Kjo hipoteze eshte e pasakte per
arsye se bimet lulezuese egzistonin miliona vite para se Dinosauret te
zhdukeshin.
2)Nga fundi i periudhes Kretakeozike kontinentet jane zhvendosur duke
hapur rruge te reja per Dinosauret te cilat ishin te pakalueshme per
ta.Kjo do te thote se nje semundje ngjitese mund te jete shfaqur duke
bere qe te gjithe Dinosauret te zhdukeshin njeheresh.
Kjo eshte e
gabuar per arsye se nuk egziston ndonje evidence e ndonje perhapje te
gjere semundjeje ne Dinosauret e fundit.Semundjet tek kafshet ne shume
raste krijojne dobesi dhe deformime ne eshtra dhe eshtrat e Dinosaureve
te fundit duken teper normale.3) Nga konflikti i mamaleve dhe Dinosaureve per ushqime,territor,apo te tjera gjera gjate kohes Mesozoike.
Kjo hipoteze eshte e pasakte per arsye se Dinosauret dhe Mamalet nuk
kane patur te njejta kerkesa ekologjikale.Nderkohe qe Mamalet mund te
jetonin me burime te rralla ushqimi,Dinosauret nuk mund te mbijetonin
duke perdorur te njete ushqim. 4) Mamalet perdoren gjithe vezet e Dinosaureve si ushqim. Shume Dinosaure kane patur veze por nuk egziston ndonje evdidence qe mamalet kane ngrene gjith vezet e Dinosaureve.5) Nga rrezatimet kozmike. Edhe kjo teori eshte e
pasakte per arsye se nuk ka patur ndonje ndodhi masive gjate fundit te
kohes KT e cila mund te kete krijuar fushe radioaktive duke ndikuar ne
zhdukjen e jetes ne Toke

Ne ditet e sotme egzistojne dy ane palentologjike dhe pikpamjet e
seciles mbi zhdukjen e Dinosaureve ndryshojne njera nga tjetra.Keto jane
quajtur "Intrinsik gradualist" dhe "Ekstrinsik Katastrofik" Intrinsik
gradualsitet besojne se vullkanizimet e Tokes ndikuan ne zhdukjen e
Dinosaureve.Nga fundi i periudhes Kretakeozike,aktivitetet vullkanike
jane shtuar vazhdimisht dhe me kalimin e disa miliona viteve
vullkanizimi i rritur mund te kete krijuar mjaf pluhur i cili ka ndikuar
ne bllokimin e drites se Diellit,e si rrjedhim ndryshimin e klimes.Ne
Indi,nga fundi i periudhes Kretake,shperthime te jashtzakoneshme
vullkanike kane perhapur rrjedhat e llaves.Eshte fakt qe guret e shkrire
jane relativisht te pasura me iridium dhe kjo spjegon me se miri
gjendjen e shtresave te iridiumit ne Toke.Vullkanizimi nuk mund te
ndodhe pa u ndikuar nga pjatat tektonike.Oqeanet krijonin mbulime dhe
zbulime te Tokes e cila mund te kete ndikuar per me pak klime te bute.

Ndersa Ekstrinks Katastrofik besojne se nje perplasje asteroidi ne Toke
ndikoj ne zhdukjen e Dinosaureve.Ne vitin 1980 Shkencaret krijuan
Hipotezat Alvareze,ne baze te te cilave shtresat e Iridiumit ne Toke
ishin krijuar nga nje Asteorid me diameter 65 milje por qe gjate asaj
kohe asnje karter nuk ish gjetur.Ne vitin 1990 Alan Hildebran gjeti ate
qe mendohej te ish karter ne Chicxulub-Meksike.Ajo qe gjendej ish nje
strukture ne forme rrethore me diameter 180 km dhe qe ish 65 milion
vjeqare.Peplasja e krijuar nga nje asteorid teper i madh mund te kete
shkaktuar mbulimin e Tokes me erresire per muaj te tere si dhe rritjen e
madhe te temperatures.Kjo perplasje masive mund te kete ndikuar po
ashtu ne formimin e stuhive te zjarrit,hurrikaneve te cilat do jene
perhapuar anemban Tokes me forcen destruktive te katastrofes.Nje kampion
40 cm i marre nga thellesia e detit nga Dr Brian Huber sjell evidence
qe nje perplasje e tille shkaterroi jo vetem jeten Tokesore po dhe ate
te ambienteve ujore.Ajo tregon lulezimin e jetes ujore perpara ngjarjes
duke u pasuar nga zhdukja masive dhe evolucioni i specieve tereja dhe rigjenerimin e ngadalte te formave jetesore qe mbijetuan kete katastrofe.Disa të dhëna për Planetin Tokë Untitled-7


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

9Disa të dhëna për Planetin Tokë Empty Re: Disa të dhëna për Planetin Tokë prej Fri 01 Mar 2013, 12:57

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Disa Dinosaur mund te kene qene bashkekohes me njeriun primitiv
Ndonese njohuria e pergjithshme eshte qe dinosauret pesuan nje zhdukje
masive 65 milion vjet me pare (dhe detyrimisht te mbijetuarit mund te
jene zhdukur disa dhjetra vite me pas) perseri sipas disa zbulimeve
arkeologjike rezulton se njeriu primitiv mund te kete qene bashkekohes
me disa lloje dinosauresh. Kjo do te thote qe njeriu nuk eshte 65 milion
i vjeter por qe disa dinosaur mund te kene mbijetuar shume me pas sesa
mendohet.Dr Javier Cabrera ka qene profesor mjeksie dhe drejtuesi i departamentit
ne Universitetin e Limes. Ai eshte larguar nga ky pozicion dhe
aktualisht eshte Antropologu Kultural per Ica, Peru. Ne fillimet e
viteve 30-te babai i tij gjeti te varrosur disa gure ceremoniale ne disa
varre te vjeter inkase. Dr Cabrera vazhdoi punen e te atit duke arritur
te mbledhi rreth 1100 prej ketyre gureve. Pothuajse 1/3 e tyre paraqet
motive pornografike te kultures se Inkasve, pjesa tjeter eshte e
karakterit te idhujve por cuditerisht ka dhe nje numer relativisht te
madh qe paraqet disa lloje dinosauresh te llojit Triceraptos,
Stegosaurus dhe Pterosaurus. Disa nga dipllodoket e paraqitur medohet se
kane qene me lekure me kreshta gje qe eshte zbuluar nga shkenca vetem
kohet e fundit.


Fakti qe keto gure kane te vizatuar dinosaur behet akoma dhe me i
cuditshem kur shikon se figurat sjane vetem paraqitje te kafsheve masive
por edhe te pranise se njeriut ne to. Cudia shtohet edhe me shume kur nga disa studiues te Amazones dhe te
xhungles se saj ne vitet 30, sic ishte shume i njohuri Majori Foset vjen
informacioni per mundesine e ekzistences se nje lloj dipllodoku qe
eshte pare jo vetem nga vendasit por jane pare dhe gropat masive te
hapura prej ketyre kafsheve ne zona te ndryshme te Amazones, madje ne
disa vende kane shkaktuar dhe shembje masive te tokes.
Nje tjeter lajm vjen dhe nga Afrika dhe pikerisht nga Kongo ku vendasit
flasin shume per ekzistencen e nje kafshe te cilet ata e quajne
Mokele-Mbembe dhe qe sipas pershkrimeve perputhet me nje Pterosaurus.
Ka shume te dhena te tjera qe flasin per shfaqje misterioze te
dinosaureve ne vende te ndryshme te tokes (perfshi ketu dhe disa
raportime te koheve te fundit te Pteranondoneve) dhe kjo mund te
shpjegohet me faktin qe disa lloje kane mundur te mbijetojne ne zona te
humbura te Tokes ku dora e njeriut nuk ka mberritur ende dhe e virgjeria
e natyres ka mbrojtur dhe keto specie te vazhdojne ekzistencen e tyre
te pashqetesuara nga bota e jashteme.
Kjo gje u vertetua dhe nga Angel, piloti i cili u rrezua ne Venezuele ne
vitet 30 dhe zbuloi te famshmin Kataraktin Angel dhe qe sipas
raportimeve te tij zona ishte teresisht e virgjer dhe dukej si pjese e
historise se lashte te tokes, me fiere gjigande dhe me peme qe dukej
sikur i perkisnin pyjeve te periudhes Karbonifere dhe me koca, po kocka
dhe jo fosile, dinosauresh qe tregonin te ishin te fresketa.Sidoqofte keto jane pjese te vogla mozaiku qe mundoje shkenctaret me enigmen e tyre.
Me poshte jane fotot qe permenda tek guret e inkasve.
Disa të dhëna për Planetin Tokë AttachmentDisa të dhëna për Planetin Tokë AttachmentDisa të dhëna për Planetin Tokë Attachment


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons