Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 ‘Startram’ projekti i trenit hapsinor prej Thu 12 Apr 2012, 20:04

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Treni i propozuar hapesinor mund te udhetoje me lire pertej atmosferes se tokes dhe te lejoje 4 milione njerez ne vit te udhetojne ne hapesire brenda 20 viteve te ardhshem.

Startram – pojektuar nga nje nga shpikesit e trenave me levizje magnetike ne ajer , qe jane ne perdorim ne vende si Kina , do te jete nje hekurudhe e mbeshtetur nga “superkavo” te cilat qendrojne ne ajer fale forces magnetike.
Trenat do te leshohen ne hapesire me sekonda brenda nje tubi te mbyllur te gjate prej 80 miliesh, dhe shkencetaret te cilet ndodhen pas propozimit prej 60 bilion $ pretendojne se mund te revolucionarizojne industrine.
Startram eshte i bazuar ne teknologjine ekzistuese Maglev dhe fiziken themelore. Nje komb i motivuar mund te ndertoje nje sistem startram te afte per te derguar rreth 300.000 ton ngarkese ne orbit me nje kosto jo me te madhe se 40$/kg , shprehen krijuesit.
Sistemi do te jete ne gjendje te ” gjuaje ” kapsula ne orbit , duke i pershpejtuar kapsulat e mbyllura ne nje shpejtesi deri ne 5milje/sekond duke perdorur forca te medha elektromagnetike.

Burimet ne sistemin tone diellore jane te pafundme. Energjia e cila vjen nga dielli dhe godet planetin tone te vogel cdo dite , eshte aferisht 10.000 here me e vogel sesa ajo qe ne kemi nevoje aktualisht. Lendet e para te bllokuara ne kometa dhe ne asteroide mund te jene mbeshtetesit dhe çelesi i rritjes ekonomike per mijevjecarin e ri qe sapo ka nisur shprehen shkencetaret.
Krijuesit e “startram” shprehen se ky do te jete nje hap i madh perpara per civilizimin njerezor dhe do te siguroje nje “rrjet sigurie” ne rast se jeta ne Toke do te ndihej e kercenuar nga lufterat apo fatkeqesit natyrore.

Versioni per transportin e mallrave do te kushtoje rreth 20 bilion $ dhe do te jete gati brenda 10 vjeteve , ndersa versioni per transportin e njerezve do te kushtoje 60 bilion $ dhe mund te jete gati brenda 20 vjeteve deklarojne dizenjatoret dhe fizikantet perfshire dhe Dr James Powell, bashkethemeluesin e sitemeve te transportit ” Maglev ” .

Shkencetaret e NASA kane studiuar rreth kesaj teknologjieduke bere dhe testimet perkatese dhe jane shprehur se rezultatet jane mjaft optimiste dhe se ky projekt mund te vihet ne zbatim dhe te jete i sukseshem.
Gjithsesi fizikantet japin paralajmerimin e tyre ne lidhje me kete projekt duke e pare ate me skepticizem , ” startram duhet domosdoshmerisht te jete nje program global dhe jo ne varesi te nje shteti te vetem ,ndryshe mundësia për një garë të shtrenjtë dhe të rrezikshme të armëve midis kombeve është shumë e madhe. Prandaj, duhet të vijë nga ju, populli. Kjo është thjesht shumë e rëndësishme për tu lënë ne dore te kombeve individuale dhe ushtrive. “


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons