Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Festimet e ndryshme jane duke u zhvilluar ne rrenojat antike te Iximché, 100 km larg nga Qyteti i Guatemales.
Ketu, kryetare politike dhe fetare te ketij fisi, perfshi edhe presidentin guatemalas Otto Perez Molina, i kane uruar mirseardhjen viti 1528, te fundit para fillimit te nje ere te re.
Sipas priftit te njohur maya, Antonino Gonzales, pararendesit e fisit te tyre nuk kane parathene ne asnje rast se eshte fjala per fundin e Botes, por ky eshte thjesht nje keqkuptim i njerezve, te cilet nuk e njohin kulturen Maya.
Sipas tradites astronomike te Maya-ve, 21 Dhjetori nuk do te jete fundi i Botes, por perfundimi i periudhes se “Numurimit te Dites se Gjashte”, si dhe fillimi i nje ere te re.
Sipas kodikeve antike, “Dielli i Peste” i kalendarit Te “Numurimit te Dites se Gjashte” ka filluar ne 13 gusht te vitit 3114 para eres sone, dhe do te perfundoje ne 21 Dhjetor 2012 me festimet per Baktun-in e 13-te.
Nje Baktun zgjat 400 vjet, dhe i shumezuar me 13, jep 5200 vjet, e cila gjithsesi eshte nje periudhe diellore qe eshte perseritur edhe shume here te tjera perpara se ai te njihej dhe kontrollohej nga Maya-t. Perfundimisht 21 dhjetori i vitit 2012 nuk do te jete fundi i Botes, por fillimi i nje ere te re per njerezimin.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Galeri? Ku është?

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons