Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 C’farë mendonte Hitleri për Shqiptarët prej Thu 12 Apr 2012, 19:09

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Besohet se Hitleri ( ose nje grup pas ketij emri ) gjurmoi te gjithe origjinen e races europiane ( race e bardhe ) , dhe rezultoi se pati vetem 3 burime ne te cilat gjendej ‘gjak i paster’ Europian.

Teoria bazohet ne rjedhen e kultures Gjermanke ( Gjermani, Skandinavi etj.) dhe kultura Latine (France, Spanje, Itali etj.) Sipas te ciles te gjitha keto kultura kane patur baza te gjuhes Latine e formuar ne nje vend te pa identifikuar prane Greqise, megjithese edhe Greqia, cuditerisht, ndodhet ne listen e ketyre kulturave, por duke patur nje hendek te madh midis lidhjes se Greqise se lashte me ate te sotshmen. Megjithate studimet kane treguar se gjuha Latine ka qene gjuhe e Senatit, e Parlamentit te asaj kohe, cka do te thote se 90% e popullsise fliste te njejten gjuhe ndryshe nga ajo latine, dhe ketu i vjen radha Shqiperise!Respekti i Hitlerit per disa raca ne vecanti erdhi indirekt, nga disa studiues dhe linguiste Gjermane dhe nga fakti se ata te mahnitur nga gjuha shqipe e cila mbante me shume mister nga sa mendohej. Disa e pershkruanin si nje gjuhe melodioze, dhe konkluduan se nje Shqiptar mund te mesoje c’do gjuhe tjeter te botes 2 here me shpejt se kushdo tjeter, dhe se ata ( Shqiptaret ) kane ne gjuhen e tyre te gjitha notat dhe melodite qe permban cdo gjuhe tjeter ne mbare boten, keshtu qe edhe vete Hitleri mund te jete habitur se sa E vjeter eshte kjo gjuhe (Shqipja).Meqenese Hitleri kishte dhe nje sasi te madhe dokumentash nga lashtesia, pershembull midis te tjerave dhe nje Kur’an qe datonte 800 vjet Pas Krishtit, ai gjithashtu kishte dokumenta te cilat tregonin se Skocia, Irlanda dhe Uellsi ( e gjithe kultura Angleze) kane patur besime, kenge dhe tradita misterioze, te cilat paraardhesit e tyre Keltet i moren me vete kur u detyruan te largoheshin nga Romaket. Por ai dinte edhe lidhjen dhe se Keltet ishin fqinje me Iliret dhe besonte se ne ate kohe Perandoria Romake ishte e vetmja qe shkaktonte probleme ne Europe. Kjo gje i bente historianet gjermane te besonin se Iliria ka patur lidhje te ngushta me te gjitha fiset e tjera, dhe se me pare ato kane qene te unifikuara nje nje fis te vetem te madh, Pellazget, te cilet me pas u ndane ne fisin e madh te Ilireve, Kelteve, Trakeve, Dardaneve, heleneve dhe me vone Maqedonet e Epirotet, duke besuar dhe konkluduar se te gjithe keto fise flisnin te njejten gjuhe, ate Shqipe!

*Ne fotografi: Nje Arvanitas duke i dhuruar Hitlerit degen e ullirit, simbol i paqes dhe pushtetit


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons