Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Peshqit që ecin prej Wed 11 Apr 2012, 21:37

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Për të dytin vit radhazi shteti i Merilendit (SHBA) ka vënë shpërblim për ata që do të kapin një “Frankenfish”, një lloj të rrallë peshku me origjinë afrikane që mund të lëvizë edhe jashtë ujit.

Prej vitesh kjo specie me emrin Channidae vë në vështirësi ekosistemin lokal sepse mund të spostohet nga një pellg në tjetrin falë aftësisë që ka për të ecur me luspat shumë të forta dhe për këtë arsye autoritetet po kërkojnë të pakësojnë impaktin e tyre në ambjent.

Këto peshq nuk janë agresivë dhe nuk janë grabitqarë. Në këtë mënyrë po shtohen jashtëzakonisht shumë dhe kanë “pushtuar” tetë shtete në SHBA.

Për çdo ekzemplar të vrarë shteti i Merilendit paguan 200 dollarë. Sipas mediave lokale vitin e kaluar janë vrarë 82 peshq, por kjo nuk mjafton sepse një peshk Channidae bën 15 mijë vezë dhe çiftëzohet 5 herë në vit.

Gjithashtu “Frankenfish” mund të arrijë 1 metër gjatësi dhe kapja e tij kërkon eksperiencë./t.ch/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons