Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një muaj më parë gjashtë adoleshentë afro- amerikanë u mbytën në një incident të vetëm në Luiziana, duke ngritur pikëpyetje se përse kaq pak amerikanë të zinj nuk dinë të notojnë.

Kur një 15 vjeçar, Dekendrix Warner, hyri në ujë të thellë, atë e kapi paniku. Pas tij shkuan gjashtë fëmijë të tjerë afro- amerikanë për ta shpëtuar dhe të gjithë u mbytën. Vetë Dekendrix u shpëtua nga një kalimtar.

Një nënë humbi tre fëmijë. Ajo thotë se asnjë nga të rriturit aty nuk dinte not.

Në SHBA ka 3500 mbytje aksidentale çdo vit, thuajse 10 çdo ditë.

Por BBC thotë se sipas të dhënave, numri i afro-amerikanëve të mbytur është tre herë më i lartë se i fëmijëve të bardhë.

Por përse ndodh diçka e tillë?

Janë disa shkaqe, por natyrisht faktori frikë është i pari. Prindërit e fëmijëve me ngjyrë nuk u mësojnë atyre not pasi nuk e dinë vetë. Zakonisht prindërit që nuk dinë not nuk ua mësojnë as fëmijëve. Kjo daton që nga periudha e skllaveve kur zezakëve nuk u lejohej të notonin. Po ashtu, në vitet ’20 e ’30, kur pati një bum pishinash, njerëzit me ngjyrë nuk lejoheshin të notonin. Diçka e tillë i përndoqi ata deri në vitet ’60. Po ashtu, një teori jokorrekte shkencore është e përhapur se zezakët nuk janë shumë të gjallë ndaj nuk dinë të notojnë. Natyrisht ekziston edhe një perceptim se noti është një sport i bardhë dhe elitar./tema


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons