Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Virusi kompjuterik eshte nje program/dosje i cili bene kopojeve vete dhe fillon demtimin ne kompjuterin
tuaj.
Viruset mund te kene qasje te mire duke infektuar ndonje dosje/sistem skedari , fotografi , apo duke hyr neper CD , DVD ,
USB , qe te kete mundesi te perhapet edhe neper kompjutera te tjere te ndryshem...

Disa gjera qe mund tju bejn deme , do i ceki ketu me poshte :
Trojan Horses
Computer Worms
Viruses
Keyloggers
Phishing
Torrents
RAT (Remote Administration Trojans)

Trojan Horses


Trojan horses metevertet jane te rrezikshem per PC'n tuaj , nje trojan qe hyn dhe ben zhvillimin e tij
ne PC'n tuaj , mund tju humbas kontrollen mbi PC juve dhe ta marre ne duart e tij , ku nje pirat apo
sulmuesi mund te kete edhe qasje te ndryshme mbi kopmjuterin tuaj , ne dallim me viruse keta jane te
pregaditur qe te bejn sulmin dhe shfrytezojne sistemin e infektuar.
Nje sulmuesi qe te fitoj qasje te mire ne sistem , viktima apo po e marrim si shembull ju duhet qe te merrni
nje skedar apo dosje e cila ka ekzekutim ne server ( ne kete menyre sulmuesi mund te marre mjaft qasje te
mbare mbi sistemin)....
Mbroni / fshini , trojanet nga kompjuteri juaj..

Ka menyra te llojllojshme qe ti fshini infektimi qe kane depertuar mbi kompjuterin tuaj... edhe ju vet e dini qe kete
e bejme permes ndonje antivirusi.
Nqs doni qe anti virusi ti fshije infektimet ne rregull , ju duhet qe cdo here ta beni update , dhe te kujdeseni per te..
Pervec antivursave kemi edhe programe te ndryshme qe mund te na ndihmojm ti fshijme trojanen qe jane ne kompjuterin tone
sic jane : anti malware , a-spyware etj...
Gjithnje edhe firewall jane te mire me qene se ndalojn piratin i cili don qe te zhvillojn ndonje sulm mbi kompjuterin/PC'n tuaj.Computer worms(krimba)

Nje computer worm / kompjuteri krimb , eshte nje program , i cili vazhdimisht hyn ne sistemin kompjuterik tuajin
dhe fillon te beje deme te ndryshme , duke filluar qe te perhapet neper skedare te tera , dhe duke marre informata
qasje te shumta mbi PC'n tuaj , si dhe mund te hap porte te ndryshme te cilat i keni te mbrojtura nga firewall.
Ky shpesh here merret nga faqet e infektuara te ndryshme..
Mbroni / fshini , worms/krimbat nga kompjuteri juaj..

Ka menyra te shumta per ti fshira worms nga kompjuteri juaj , me qene se nje mas e madhe e kompjutereve kemi anti viruse
, ndonje here anti virusi mund te jete edhe i pa mundshem qe ti fshija keta krimba/worms , nga PC'ja juaj ...
Thjeshtu ju mund te perdorni mbrojtesa , scannera te ndryshem , sic jane anti malware , spybot etj , kurse sa i perket
antiviruseve me i preferuari eshte AVASTI ...Viruses / Viruset


Virusi eshte nje program hollesisht i vogel , me nje permbajtje dedikuar shkaterrimit , i cili eshte i programuar qe te
hyj ne sistemin tuaj dhe te beje deme te ndryshme , ky eshte ne gjendje edhe te beje shumzimin e tij , dhe duke u perhapur
ne dosje , skedare te ndryshme , si dhe shpesh here ka nje rol caktues qe e kryen mbi sistemin tuaj...
Demet mund te jene te ndryshme nga ato te voglat , qe ju restartoj PC'n , prishin tastierin , minin , rrjetin , disa edhe
mund te pengojne ne ndonje program i cili deri tani ju ka funksionuar normalisht , e tani deri tek viruse qe mund tju bejne
dem sadopak duke ju bere nevoje formatimi ( duke hyr ne sistem , duke ju fshire dosje te nevojshme ne hard disk etj..).
Mbroni / fshini , viruset nga kompjuteri juaj..

Per te hequr ndonje virus nga kompjuteri juaj apo duke e ndaluar , shumica kemi nje njohuri te avancuar qe ta bejme kete ,
duke perdorur anti viruset tona , dhe duke i bere vazhdimisht update qe ata te kene nje force me te madhe , pervec ketyre mund
te perdorim edhe ndonje mbrojtes tjeter , psh : MalwareByte , Spybot etj....Keyloggers


Keylogger eshte nje program kompjuterik , permes te cilit sulmuesi merr pajisjet tuaja harduerike .
Keyloggeri ka nje rol te caktuar , i cili lehte mund te marre informata te ndryshme tuajat , duke perfshire , fjalkalime/passwordet ,
te dhenat e bankes , credit card , me nje fjale nje mase te madhe te llogarive te cilat ju i keni shtypur ne kompjuterin tuaj...
E gjitha kjo behet permes nje dosje te vogel , ".exe" , e cila ka nje madhesi sadopak te vogel , sikurse e kam cekur ne temen
time "Udhezime per sigurimin e PC's tuaj" , se di se kush dhe sa nga ju e ka lexuar , aty kam cekur kete :
"ne qofte se eshte me madhesin 500-400kb apo me poshte ju preferoj
qe mos ta hapni me qene se viruset e krijuara ne .exe gati gjithmon kane nje madhesi te vogel , pra gjithmon
hapni vetem dosjet qe kane 1MB ose mbi , vec nqs ju jeni te sigurt qe ajo dosje duhet te jete aplikacioni
qe ju kerkoni ...."
Mbroni / fshini , keyloggeret nga kompjuteri juaj..

Per te hequr ndonje keylogger , gjithashtu mund te perdorni ndonje antivirus , por me shume ju kisha preferuar te perdorni ,
ndonje programe qe eshte dedikuar personalisht per ta ( per mbrojtje kunder tyre ) , sic eshte Anti Keylogger etj...Phishing


Ne fusha , debate te ndrsyhme te sigurimit , phishing e kane quajtru nje pjes mjaft mashtruese . Ka nje qellim qe te beje
kopje identike qe ti nuk do dyshosh se eshte ndonje qellim keqberes , dhe na mashtron neve , ku permes kesaj gje na merr
informatat tona sic jane :
Fjalekalimi/Passwordi , CC / Credit Card , si dhe llogari te ndryshme ....
Ka edhe phishing te ndryshme , qe viktima nuk rrezohet vetem mbas kycjes se tij , me qene se ai phishing permban Javascript
por mbas ketyre metodave qe do i permendi me poshte :
Duke klikuar tek ndonje ADS , duke klikuar tek shikuar ndonje fotografi e cila automatikisht ta nderron URL'n/linkun ne address
bar dhe shume te tjera...
Mbroni vehten nga phishing....

Per te mbrojtur vehten nga phishing , ju mund ti ndihmoni vehtes dhe shoqeris tuaj , duke i raportuar , dhe duke ju treguar shoqerise
per ueba qe permbajn phishing ...Torrents


Si te jemi te sigurt gjate shkarkimit te torrenteve
Po sigursisht qe mjaft jeni te njoftuar me metodat e reja qe perdoren per infektimin e dikujt ,permes nje programi , filmi etj . Ketu do spjegoj se sine mund te jemi te sigurt a jemi duke shkarkuar nje trojan apo thjesht nje file qe ne kemi kerkuar ?
Si fillim kurr nuk duhet te ngutemi , por gjithehere pasi te duam te shkarkojm nje torrent te shikojm se nga kush po e marrim , a eshte i besuar apo jo ? Une jy sygjeroj 'The Pirate Bay' , aty ku edhe une personalisht i shkarkoj . Gjithashtu nuk eshte e thene qe duhet shkarkuar nga vetem faqet me te njohura per ate lemi ne bote , apo ku ta di ndoshta edhe ato e kane ate file pikerisht te infektuar , bazohuni edhe tek komentet e personave me posht se cfare thone , jane te kenaqur me torrent , po ju ben probleme , apo eshte deshtim total shkarkimi i nje torrenti te tille , prap se prap nuk po them qe ato qe nuk kane komente mbi
to nuk jane te sigurta , por besoj qe permes opinioneve te shumices do ndihemi me te sigurt . Shpesh here edhe harronje qe te postojn nje kod serial te asaj se cfare shkarkohet dhe me vone kerkohet neper komente , ndodhe qe edhe nje person
ne komente te jap file te infektuar , edhe ketu ju njoftoj qe mos te nguteni te paret por te prisni se cfare ai tjeteri apo tjeret thone .RAT (Remote Administration Trojans)


Eshte nje lloj i malware .
Pothuajse eshte mjeti me i rrezikshem dhe me i perdorshem nga 'hackeret' e avancuar , qe mundeson nje qasje fantastike ndaj kompjuterit te viktimes , duke filluar nga kontrollimi i tij , rroli i nje keyloggeri/stealeri, mund te kyc/ndez CAMEREN e kompjuterit te viktimes , fshire file/dosje te rendesishme , shkycje , te themi mundeson te beje gjera po sikurse te ishte para kompjuterit tuaj .
Do paraqes disa siptome qe mund te ju japin mundesi te dini a ini te infektuar nga nje 'RAT' (ketu do jene vetem disa , te cilat jane mjaft te pranishme tani per tani)


SIMPTOMET :
- Paraqitja e erroreve te ndryshme (nuk duhet te nguteni , sepse sdo te thot qe eshte 100% RAT)
- Interneti fillon te kete shpejtesi me te vogel (sikurse ta marrin forcen BOTAT gjate zhvillimit)
- Krijimi i dosjeve te ndryshme qe ju nuk e dini se nga ju vini (vetkrijim)
- 'WeCam' ju kycet dhe shkycet
- Fillojne te fshine file te ndryshme (pa urdherin tuaj)
- Poashtu fillojn te redaktohen file te ndryshme (pa urdherin tuaj)

Po paraqes kaq simptome , por duke e kuptuar ju me larte se cfare do te thot dhe cfare fuqie ka nje RAT besoj qe edhe mund ta kuptoni ju vet se kur kompjuteri juaj eshte i infektuar me nje RAT.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons