Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Qenie te gjalla që lëvizin mbi tokëN e Venusit, përjetësuar në një video të marrë 30 vjet më parë. Lajmi mahnitëse vjen nga një astrobiologist rus Leonid Ksanfomaliti, anëtar i shquar i Institutit të Kërkimeve Hapësirë ​​të Akademisë ruse të Shkencave, i cili botoi ne revistën “Vestnik Astronomicheskii” një artikull duke deklaruar se në një video të gjatë panoramike,te rregjistruar nga sonda kozmike Venera 13,shihen skena te jetes aliene.

Krijesa te gjall që lëviz në token e Venusit?

Venus: temperatura e sipërfaqes e tij tejkalon 500 ° C

Filmimi shkon prapa në kohe,ne vitet 1970. Bota ishte e ndarë në dy blloqe kundërshtare. Perëndimi kishte fituar vetëm garën për në Hënë, me modulin e parë për astronautët në bordin e Apollo-s. Por Bashkimi Sovjetik nuk kishte ngelur pas: në të njëjtin vit filloi explorimin me Venera 7, anijen e parë me detyrë për të analizuar sipërfaqen e planetit Venus.

Gjatë viteve, nismat u ndoqën me Venera 13, i cili në vitin 1982 filmoi tokën e nxehtë Venusiane ne më shumë se dy orë video incizim. Pikërisht në këto foto do të përfshihen prova qe zbulojne format e jetës jashtëtokësore.

Për ta vënë të zezën ne të bardhë te shumë viteve larg,ishte Leonid Ksanfomaliti, anëtar i shquar i Institutit të Kërkimeve Hapësirë ​​të Akademisë ruse të Shkencave. Në një artikull të botuar në revistën “Vestnik Astronomicheskii”,ai thekson se në atë kohë pamjet panoramike te videove,kanë kapur forma të jetës aliene

“Pa hyrë në konceptimin e tanishem sipas të cilit jeta në Venus do të ishte e pamundur për shkak të kushteve të saj të ashpra, shkruan shkencëtari,ne mund të themi se disa tipare morfologjike,te tokes se Venusit,mund të na lejojnë të supozojme se disa objekte kanë forma jete “.

Ky eshte nje afirmim i guximshem. Artikulli përmend tre imazhe të veçanta në të cilat është e mundur për të njohur qeniet qe kane jetë: “një rreth duke ndryshuar formë”, një “njollë e zezë” dhe diçka që mund të krahasohen me “një akrep”. Profesor Ksanfomaliti argumenton se objektet – në përmasa që variojnë ndërmjet 10 cm dhe gjysmë-metra ishin vazhdimisht në lëvizje, duke perjashtuar arsyetimin se ato pamje jane thjesht nje deformin teknik i kameras.

Nje zmadhim te objektit te ngjashem me një akrep

Më interesante i të të gjitha pamjeve është ai që duket si një akrep, të cilit i janë regjistruar lëvizjet për 26 minuta, para se ai te zhdukej. Shkencëtari rus gjithashtu pohon zhurma e prodhuar nga ulje e sondes mbi sipërfaqen e Venus mund të ketë frikësuar krijesat e tjera Venusiane,sepse pas ne shume video nuk ishin filmuar më forma të tjera të jetës.

Por pse Ksanfomaliti flet për këto forma jete vetëm tani? Tridhjetë vjet më parë-pranon ai-i kishte kuptuar se filmat mund të kishin një jehone spektakolare dhe unike, por nga frika se mund të quhej nje i çmendur, ai preferoi të mbajë të heshtura bindjet dhe videot e tij.

Frika u zhduk me sa duket:dhe mosha e tij, qe nuk premton asgjë më shumë për të kërkuar në karrierën e tij dhe s’ka asgjë për të humbur,nxori ne diell te verteten e jetes Venusiane. Por mbi të gjitha, shpjegon astrobiologu, në muajt e fundit eshte krijuar një klimë transparence më e madhe për çështjet aliene. “Vala e re e kërkimit duke u përqëndruar në zbulimin e planeteve të ngjashëm me Tokën,jashte sistemit tonë diellor,me kanë bindur mua për të sjellë në dritë ato filmime të vjetra.”

Artikulli i Ksanfomaliti,pati jehone të paparashikueshme, një vale zemërimi u rrit në botën shkencore dhe u injektua një klime mosbesimi. Kolegët e tij në NASA thone se temperaturat shumë të larta që janë në sipërfaqe të planetit Venus,te jep pershtypjen enjë ylli,dhe pamjet e filmuara janë raste të shpeshta të deformimeve optike. Teleskopët shpesh rregjistrojne objekte me forma të çuditshme gjeometrike që ne te vërtetë ekzistojnë,por jane vetëm reflekseve.

Një detaj “Disku qe ndryshon forme ne truallin Venusian”


Shkencëtarët rusë gjithashtu jane skeptik. Duke pranuar seriozitetin dhe kompetencat e Profesor Ksanfomaliti, distancohen nga konkluzionet e tij. Arsyeja kryesore është e lidhur pikërisht për natyrën e Venusit:atje eshte një ferr i gjallë. “Është një planet me një presion atmosferik 92 herë më e madhe se ajo e Tokës,me një atmosferë të dendur të përbërë kryesisht nga dioksidi i karbonit,precizon Alexander Bazilevsky, kreu i Departamentit të Akademisë ruse të Shkencave kimike te Tokës. “Atje klima është e nxehtë për të thënë perveluese. Jeta qe njohim ne, është e bazuar në proteina dhe proteinat nuk mund të durojne temperaturat e mbi 500 ° C “.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons