Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Astronomi Seth Shostak, i cili punon në projektin SETI (Shërbimi për hulumtimin e inteligjencës jashtëtokësore) në Kaliforni, ka thënë se gjatë gjurmimit të jashtëtokësorëve duhet shqyrtuar edhe mundësia se është e mundur që qeniet jashtëtokësore veprojnë nëpërmjet robotëve të ndjeshëm.

Shostak mendon se njerëzit kanë shanse më të mëdha të marrin sinjale nga robotët të cilët i përdorin jashtëtokësorët, sesa sinjalet e formës biologjike.

Astronomi i njohur tha se gjurmimi i deritashëm i jashtëtokësorëve është bazuar kryesisht në rregullin standard të biokimisë, respektivisht ka qenë e bazuar në supozimin se krijesat jashtëtokësore janë të gjalla. Megjithatë, ai mendon se astronomët ndoshta kanë parë ekzistencën e “makinave të gjalla” në hapësirë.

Shkencëtari, në tekstin të cilin e publikoi revista Acta Astronautica tha se evolucioni mund të zgjasë dhe nevojitet shumë kohë që të vijë deri tek komunikimi ndërplanetar, por teknologjia zhvillohet shumë më shpejtë dhe është e mjaftueshme që vetë teknologjia të takojë llojin të cilin edhe e ka zhvilluar, shkruan Daily Telegraph.

Shostak tha se nëse shikojmë periudhën kohore që kemi lënë pas vetes, do të shohim se në një moment kemi shpikur radion, ndërsa në momentin tjetër kemi pasur të gjitha aparatet teknike për të shëtitur nëpër hapësirë.

Mu ky zhvillim i teknologjisë dëshmon se jemi të aftë të zhvillojmë makina inteligjente, thotë shkencëtari.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons