Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

10 vjeçarja që tronditi botën e shkencës, Clara Lazen ka zbuluar molekuln e re.

Ajo është vetëm 10 vjeç dhe sapo kishte marrë mësimet e para mbi molekulat dhe ndërtimin e atomit, kur në një punë të pavarur të ndihmuar dhe nga profesori i saj ajo ka krijuar një molekulë të re dhe pasi ja tregoi profesorit ajo ja shpjegonte se në këtë mënyrë ashtu si ajo e kishte ndërtuar duke u përshtatur së bashku, ashtu qëndronte dhe më mirë.

Profesori i lumtur po dhe i habitur kërkoi ndihmën e një mikut dhe profesor i kimisë për ti treguar atë që vajza kishte krijuar.

Pa dyshim, pas përfundimit të një analize kompjuterike mbi formimin e saj, profesor Universiteti, Dr Robert Zoellner u kthye përsëri dhe të dy pranuan që kjo dukej e vërtetë por e padëgjuar më parë.

Dhe sot molekula e Clarës është botuar në një nga gazetat shkencore prestigjoze të kimisë.
Profesori Dr Zoellner për Fox4 u shpreh: “kurrë nuk kemi patur partneritet me një nxënës të shkollës së mesme, dhe jo më me një 10 apo 11 vjeçare, nxënëse. Kurrë nuk ka ndodhur më parë”

Ajo që mbetet për t’u parë tani janë testet, pas zbulimit të saj të mundshëm.
A mund të sintetizohen nga inxhinierët kimike?
Dr Zoellner thotë se ai është duke punuar për të bashkëpunuar me një universitet të madh shkencor për të filluar eksperimentet dhe për të gjetur atë në natyrë nëse ekziston dhe se për çfarë shërben dhe nëse po për ku do të përdoret.
Megjithatë deri këtu kemi të bëjme me diçka të re dhe të padëgjuar më parë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons