Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Edhe nëse rri në zyrë nga ora 8 e mëngjesit, deri në 8 të darkës, mos kini frikë. Jeni më të shëndetshëm se ata që mund të kenë bërë xhiro me makinë gjithë ditën. Apo se ata që mund të kenë parë vetëm filma në televizor.

Këtë e konfirmon një studim i fundit, i titulluar “Interhearth”, që përfshiu rreth 30.000 njerëz nga 52 vende të botës.

Studiuesit e tij nga Kanadaja, Pakistani, Suedia dhe SHBA, kanë krahasuar aktivitetin fizik në punë dhe atë gjatë kohës së lirë për 10.043 njerëz që kishin pësuar infarkt dhe për 14.217 të tjerët të shëndetshëm.

Duke arritur në konkluzionin se të gjitha punët, qofshin ato edhe të rënda fizikisht, kanë një efekt pozitiv mbi shëndetin, krahasuar me personat që nuk punojnë fare dhe preferojnë ta kalojnë kohën duke udhëtuar me makinë apo të shohin televizor.

Studimi më tej thekson se të parët e kanë uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare deri në një nivel prej 13%, krahasuar me ata që vetëm “peshkojnë” tërë ditën dhe 24% me ata që vetëm shtrihen gjatë saj.

Ai gjeti gjithashtu një ulje prej 8% të rrezikut të prekjes nga infarktet për ata që kryejnë deri në 30 minuta aktivitet fizik në javë.

Në fund, studimi pohoi faktin se kush ka një makinë apo sheh shumë TV, ka një probabilitet 2-fish më të lartë për të pësuar infarkt, krahasuar me atë që punon.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons