Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zbulimi eshte bere nga shkencetaret e NASA dhe eshte prezantuar ne “American Chemical Society”
Jeta në Tokë është bërë e mundshme falë kometave, që kanë marrë me vete për të sjellë këtu përbërësit kyç për ekzistencën tonë. Këtë kanë zbuluar shkencëtarët e NASA-s, që kanë përsëritur impaktin e një komete dhe kanë treguar se aminoacidet, një bllok i rënd ësishëm i ndërtimit të jetës, i kanë mbijetuar nxehtësisë intensive, duke krijuar energjinë e nevojshme për të formuar lidhjet që bashkojnë aminoacidet me proteinat.

Pikërisht, sipas shkencëtarëve, kombinimi i ujit, energjisë dhe aminoacideve (të nevojshme pwr formimin e proteinave), mund të kenë shkaktuar reaksionin e parë kimik, aq sa u krijuan proteinat. Duke e prezantuar gjetjen e tyre në takimin e “American Chemical Society”, ata kanë shpjeguar se disa kometa, asteroidë dhe meteorite, që janë shkëputur për një kohë të gjatë nga hapësira, mund të kenë sjellë tufa të përsëritura të këtyre përbërësve në Tokë që përpara krijimit të saj .
Kometat, topa gjigantë me gaz të ngrirë, akull, pluhur dhe shkëmbinj me diametër deri 10 milje, janë vërtitur rreth Diellit në një rrip shumë më të largët se planetet, por rastësisht ato “prishin” lirshmërinë e tyre dhe bien direkt në sistemin tonë diellor. Të dhënat evidente thonë se jeta në Tokë filloi rreth 3.8 miliard vite më parë, gjatë një periudhë të njohur si “bombardimi i rëndë i vonë, kur planetet u goditën nga një numër i madh kometash dhe asteroidesh.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons