Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Astronomët kanë zbuluar një botë të re ekzotike dhe mjaft të çmuar. Bëhet fjalë për planetin e ri që u zbulua kohët e fundit, i cili duket sikur ka ardhur nga një botë fantastiko-shkencore. Ka një dendësi shumë herë më të madhe nga të gjitha planetët që njohim deri më sot, si dhe përbëhet kryesisht nga karboni.

Për shkak të masës shumë të madhe të dendësisë, shkencëtarët kanë përllogaritur se pjesa më e madhe e këtij planeti të çuditshëm është karbon i kristalizuar. Pra, thënë ndryshe, diamant.

“Dendësia e këtij planeti të përbërë nga karboni është fantastike. Pra, flasim për një diamant të madh që rrotullohet në orbitë, rrotull një ylli mikroskopik. Orbita është kaq e ngushtë, sa që mund të nxëjë brenda Diellit tonë”, deklaroi Matthew Bailes, nga Universiteti Swinburne i Teknologjisë në Melburn.

Planeti prej diamanti ndodhet 4.000 vjet drite larg Tokës, në pjesë e prapme të galaktikës sonë. Ky planet fantastik, ka mundësi të ketë qenë pjesë e ndonjë asteroidi gjigant, që ka humbur shtresat e tij të jashtme.

Matjet e shkencëtarëve treguan se ai vërtitet rreth yllit të tij çdo dy orë e 10 minuta, është pak më masiv se planeti Jupiter, por dendësia e masës së tij është 20 herë më e madhe.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons