Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

I nxehte rekord e katastrofa, pergatituni per me te keqen!

Raporti i fundit i “Intergovernmental Panel on Climate Change” (Ipcc), organizëm i OKB, që studion klimën, është i qartë: ngjarjet ekstreme të motit, valët e nxehtësisë, temperaturat rekord dhe tragjeditë natyrore do të pësojnë një rritje domethënëse në vitet e ardhshme, për shkak të ngrohjes globale.

Dokumenti prej thuajse 600 faqesh, që ka vlerësuar më shumë e 1000 publikime shkencore, kërkoi impenjimin e 220 autorëve, me prejardhje nga 62 vende. Prioriteti për anëtarët e panelit është përmirësimi i politikave të marrjes së masave për këto lloje rreziqesh, veçanërisht përsa i takon vendeve që janë drejt zhvillimit. Ndër zonat më të ekspozuara janë Evropa qendrore dhe Mesdheu, por edhe Europa qendrore, Amerika qendore dhe Meksika, veri-lindja e Brazilit dhe Afrika qendrore. Në muajt e ardhshëm, relacioni do të prezantohet edhe në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë.

Sfida për të ardhmen është rritja e nivelit të strategjive, edhe për ato situata ku ka shumë pasiguri. Raporti i nxjerrë ofron një mirëkuptim të kostove njerëzore dhe ekonomikë të katastrofave dhe të skemave sociale që i shkaktojnë. Për kreun e Ipcc, Rajendra Pachauri, ”autorët e këtij studimi kanë vlerësuar informacionet shkencore që vijnë nga e gjithë bota, për të servirur një raport mbi atë që dimë me siguri, si dhe për të pikasur zonat, ku duhet një thellim i
mëtejshëm”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons