Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Në dekadat e ardhshme një arsye e cila mund të çojë në luftë mes shteteve mund të jetë pakësimi i rezervave të ujit. Një gjë e tillë thuhet në një raport për sigurinë globale të ujit prezantuar në Ditën Botërore të Ujit.

“Mendoj se përfundimet e raportit qëndrojnë”, është shprehur sekretarja amerikane e shtetit të SHBA-së, Hilari Klinton për raporti që fokusohet në problemet që mund të vijnë nga uji nga sot deri në vitet 2040.

Raporti thekson se problemet do të hasen më shumë në Afrikën e veriut, Lindjen e Mesme dhe Azinë Jugore. Arsyet do janë rritja e popullsisë, kërkesat në rritje nga ekonomia dhe ndryshimet klimaterike. Në këtë prizëm uji rrezikon të përdoret si armë politike.

“Këto do të rrisin rrezikun e destabiliteti brenda dhe ndërmjet shteteve”, thotë Klinton.

Raporti parashikon që ky risk të rritet brenda 10 viteve të ardhshme. Aktualisht 70% e burimeve të ujit përdoren për agrikulturë.

Një raport i Agjencisë Evropiane të Mjedisit, i publikuar pak ditë më parë thekson se pamjaftueshmëria e ujit të përdorshëm mund të kërcënojë ekonominë e Evropës, prodhimtarinë dhe ekosistemin.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons