Forumi Kuq E Zi
Antimateria "bllokohet" për një kohë rekord Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Antimateria "bllokohet" për një kohë rekord Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Për herë të parë, gjatë një eksperimenti në laboratorin CERN në Gjenevë është bërë e mundur përballja me antimaterien. Shkencëtarët kanë arritur të bllokojnë rreth 300 atome antihidrogjeni për një kohë rekord prej 1000 sekondash (rreth 16 min), kohë kjo 5000 herë më e gjatë sesa ajo e arritur gjatë të njëjtit eksperiment nëntorin e kaluar (172 milisekonda), një rezultat që në atë kohë bëri të mendohej skenarë fantastiko-shkencorë të frymëzuar nga "Engjëj dhe djaj" e Dan Brown.


Rezultati i publikuar në edicionin online të revistës Nature Physics, më në fund bën të mundur të vëzhgohet mënyra se si sillet antimateria dhe të verifikohet se ashtu siç parashikojnë teoritë aktuale të fizikës, antimateria sillet në mënyrë simetrike, por të kundërt me materien.


Bllokimi i antimateries për një kohë të mjaftueshme për studim nga afër nuk ka qenë aspak e lehtë. Menjëherë pasi janë krijuar, atomet e antihidrogjenit janë "ngrirë" dhe mbajtur larg nga muret e "enës" në të cilën gjenden në sajë të fushave elektrike dhe elektromagnetike. Ky "kafaz" është absolutisht i domodoshëm për eksperimentin, pasi mjafton kontakti më minimal mes materies dhe antimateries për të çuar në shkatërrimin e të dyjave.


Gemma Testera, shkencëtare italiane, e cila ka drejtuar një tjetër eksperiment mbi antimaterien tha se "bllokimi i antimateries për një kohë kaq të gjatë është pika e nisjes për të studiuar mundësinë për ta përdorur atë".


"Studimi i materies dhe antimateries na lejon të verifikojmë se si ato sillen në të njëjtën mënyrë. Universi në të cilin ne jetojmë është i përbërë nga materia dhe antimateria dhe ligjet aktuale të fizikës sugjerojnë se ato të dyja janë të ngjashme", tha Testera.


Teoritë aktuale thonë se materia dhe antimateria u prodhuan në sasi të njëjta në momentin e shpërthimit të madh që krijoi universin (Big Bang) dhe asgjësuan njëra-tjetrën. Megjithatë, një pjesë e materies i rezistoi impaktit dhe sot qëndron në bazë të universit që ne njohim. Antihidrogjeni i bllokuar në CERN tashmë mund të ndihmojë të kuptohet se si materia ka arritur të mbijetojë dhe ku ka përfunduar antimateria.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons