Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Titaniku u mbyt nga nje iluzion optik prej Sat 24 Mar 2012, 22:51

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Titaniku mund të jetë mbytur si pasojë e një kushti të rrallë atmosferik të quajtur “horizonti i rremë”, i cili e la stafin e anijes të pavetëdijshëm për akullnajën që kishin përballë, deri sa u bë tepër vonë për të reaguar. Një historin që po studion të dhënat e kushteve atmosferike dhe ndikimin e tyre në disa prej ngajrjeve më dramatike të shekullit të kaluar, beson se i njëjti fenomen mund të qëndrojë edhe pas faktit që anija “The Californian”, e ndodhur në afërsi të transoqeanikut, nuk i pa fishekzjarret e ndihmës dhe nuk mbërriti në kohë për të shpëtuar udhëtarët.

”Horizonti i rremë” është një lloj iluzioni optik, i cili formohet kur një front i ftohtë atmosferik, përballet me masa të ajrit të ngrohtë, duke krijuar një përthyerje të dritës në vendin ku ndodh takimi. Diçka e tillë bën që objektet të duken ndryshe nga realiteti, deri në një distancë fare të afërt.

”Natën tragjike të 15 prillit të 1912, kushtet për formimin e një iluzioni të tillë optik ishin perfekte. Nuk mund të themi me siguri që kjo është arsyeja, por personalisht jam i bindur që mund të ketë patur ndikim të rëndësishëm në pamundësinë e stafit për të konstatuar në kohë akullnajën në ardhje”, deklaroi historiani Tim Maltin.

”Besoj, se ky fenomen mund të shpjegojë më së miri edhe përse anijet e tjera në afërsi të Titanikut nuk e kuptuan incidentin dhe nuk bënë asgjë për të ardhur në ndihmë”.

Historiani Maltin shtoi: “Sot, ndiej një keqardhje të madhe për kapitenin e “The Californian”, i cili u përballë në ato vite me një presion të jashtëzakonshëm nga mediat. Ai deklaroi disa herë se u vu në kërkim të Titanikut, por nuk pa asgjë, diçka që në kushte normale, pa thyerjen e dritës, do të kishte qenë e pamundur pasi anijet ishin vërtet pranë. Hartat me trysninë atmosferike të asaj dite, nuk lënë vend për ekuivok. Titaniku ishte në qendër të një zone me presion 1 035 milibar, veçanërisht të lartë dhe që ndryshonte drastikisht në një zonë tepër të vogël”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons