Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Sipas një kërkimi të Universitetit të Nju Jorkut dhe atij të UCLA, orientimi politik varet shumë nga mënyra se si truri procedon me informacionet dhe në veçanti se si i menaxhon mosmarrëveshjet apo konfliktet.

Rezultatet, të cilat janë publikuara në revistën shkencore Nature Neuroscience, shpjegojnë se personat e majtë janë shumë më tolerant, ndërsa të djathtit shpesh herë kanë prioritet eliminimin e informacioneve që mund të shkaktojnë shqetësime.

Përgjegjësi i hulumtimit, profesor David Amodio, shpjegon se mekanizmat nervore për zgjidhjen e konflikteve zhvillohen që në fëmijëri dhe me shumë mundësi janë pjesë e rëndësishme e gjenetikës.

Rrënjët e këtij mekanizmi shpjegojnë, sipas Amodios, edhe pse personat e orientimeve të ndryshme politike “lodhen” shumë për të arritur një akord.

Nuk është aspak një sulm ndaj ideologjive, por vështirësia për tu kuptuar mes personave që përdorin mekanizma cerebralë të ndryshëm.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons