Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Triumfi më i madh në historinë e teknikës i përket atij. Ai ka fituar garën më të ethshme dhe më të gjatë të të gjitha kohërave, garën për hapësirën. Bëhet fjalë për Wernher von Braun. Ai lindi më 23 mars, 100 vjet më parë.

Fisniku gjerman ndërtoi raketat Saturn, që dërguan mes viteve 1969 dhe 1972 astronautët amerikanë në Hënë.

Sovjetikët, deri në atë kohë rivalët më të ashpër, nuk ia dolën. SHBA arriti në këtë mënyrë të gjunjëzojë Bashkimin Sovjetik.

Michael Griffin, ish- drejtor i NASA-s, thotë: “Është e qartë, Shtetet e Bashkuara nuk do kishin shkuar kurrë në hënë po të mos ishte për ekipin e Wernher von Braun”.

Kapsulat Apollo mund t’i ndërtonte kushdo, por ishin raketat Saturn të Braun që mundësuan uljen në Hënë. Vetëm një skuadër që kishte eksperiencë dhjetëravjeçare në këtë fushë mund të bënte të mundur diçka të tillë. Raketa Saturn ishte 111 metër e lartë.

“Akoma nuk kemi diçka më të mirë,” thotë ish- shefi i NASA-s. “Nëse do kishim sërish atë ekip, tani do ishim në Mars”.

Eksperiencë dhjetravjeçare? Sigurisht që ish- shefi i NASA-s flet për karrierën e hershme të Braun. Ai punoi për të ndërtuar raketën V2, që Hitleri do e hidhte mbi Londër.

Për ndërtimin e tyre në fakt u vranë më shumë njerëz sesa nga goditjet e tyre. 12 mijë njerëz vdiqën gjatë kësaj kohe. Një e vërtetë e hidhur që zotërinjtë e kollarisur të viteve ’60 në SHBA e mbajtën në hije.

Menjëherë pas luftës, ai bashkë me ekipin e tij me mbi 100 persona u largua për në SHBA. Aty bënë realitet thënien e Kenedit se shumë shpejt SHBA-të do dërgonin njeriun e parë në Hënë.

Buzz Aldrin, astronauti që u ul në Hënë më 20 korrik 1969 tha se triumfi amerikan ishte një goditje fatale për Bashkimin Sovjetik.

I lindur në Prusi, djali i një ish- ministri të Republikës së Vajmarit, vdiq në moshën 65 vjeçare.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons