Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Një lente për të ndaluar kohën prej Fri 23 Mar 2012, 22:38

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një grup i shkencëtarëve ka arritur në krijimin e një “manteli per padukshmërinë e kohës”,ose që fsheh ngjarjet. Edhe pse kjo vetëm per nje te 40 trilion te sekondes

Një lente mund të mbuloi dritën në ngjyra të ndryshme me nje mekanizmi te zhvilluar nga shkencëtarët në Universitetin Cornell,ku ata mund ta thyejnë rrezen në elemente të ndryshme të saj,por të përkohshme.

Sipas teorisë së relativitetit te Ajnshtajnit, graviteti është i afte që të ngadalsoi kohën. Sot një grup i shkencëtarëve ka treguar se ka një mënyrë për të ndaluar krejtësisht ate, ose të paktën te shmangi ose devijoi dritën në mënyrë që të japin pamjen e një “kërcimi”, kohor.

Ky është një zhvillim i mëtejshëm,i kërkimeve në vazhdim, të cilët kanë provuar tashmë aftësinë për të shmangur dritën e dukshme dhe për të krijuar një “mantel padukshmërie”,që te jep përshtypjen se një objekt zhduket.

Nëse drita është vendosur rreth një objekt në mënyrë që të mos goditi atë,por ta reflektoi, atehere ky objekt do të bëhet thuajse i padukshme për vëzhguesit.

Si mund te ndalosh kohen.

Per realizimin e eksperimentit eshte shkruar ne numrin e reviste ‘Natyra’ te kesaj jave ku Gaeta dhe koleget e tij kane shenjestruar nje rreze lazer duke e bere te kaloje neper nje detektor,te quajtur ”Lentja e Kohes “. Si nje lente optike qe devijon nje rreze drite ne hapsire,”Lentja kohore” èshte ne gjendje te shperndaje driten ne kohe.

”Eshte nje menyre per te kontrolluar privatesine e nje rrezeje te ndriteshme ne kohe,ne forme,ta perthith dhe ta shperndaje ate ne menyra te ndryshme” shpiegon Gaeta.

Metoda e zhvilluar nga Moti Fridman,bashkeautor i studimit dhe koleg i Gaetes ne Shkollen e Aplikuar te inxhinierise se Fizikes ne universitetin Cornell,do te kaloje nje rreze drite neper nje fiber optike dhe da ta ndaloje ate me nje impuls lazeri.

Ne kete menyre arrihet qe frekuenca e vales se drites te ndryshoje,dhe rrezja te filloje te levize me shpejtesi te ndryshuar duke krijuar keshtu nje boshllek kohore-spiegojne studiuesit e ketij fenomeni.etj…..


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons