Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ndërsa mund t’ju tingëllojë si fantazi shkencore, ky është nje lajm i saktë që ishte shkruar në një raport të fundit,paraqitur nga Këshilli i Sigurisë Bërthamore per mbrojtjen objekteve.

Ky matereial ishte ne përgjigje të zbulimit të disa fuçive qe përmbajnë substanca radioaktive në lumin Savannah Site,dhe që ishin të mbuluara me një myk të çuditshem, si nje rrjet merimage e “madhe.”

Sipas raportit, “rrjeta”, e cila i ngjan një rrjetë merimange, ka ende për t’u studiuar, por mund të jetë nje kerpurdhe me natyrë biologjike.” Në një artikull të botuar kohët e fundit në ”Augusta Chronicle”flitet ne lidhje me materialin e zbuluar ne menyre te rastësishëme në mesin e mijëra fucive të mbushura me mbetje radioaktive e te zhytura thellë brenda pellgjeve te Zone L. ”

Sigurisht ndërsa kjo tingëllon si një temë e mirë per histori Lovecraft,zbulimi i kesaj lloi kerpurdhe brenda zonave të ashpra me nje rrezatim 500 here me te larte nga normalja, përbën një objekt mjaft interesant për degën e shkencave natyrore në vetvete.Zbulimi në tetor të këtij viti,i referohet një lloj “extremophilie” me nje zhvillim te mrekullueshëm në mesin e formave të jetës, zbuluar së pari në qendren e famshme te reaktorit te Çernobilit në Ukrainë:Ne kete material per Cernobilin shkruet

”Në vitin 2007, studiuesit e parë zbuluan disa varieteteve të mykut te zi që rritej rreth Uzinës famëkeqe te energjisë bërthamore te Çernobilit në Ukrainë, disa prej të cilave rriteshin brenda reaktorit të shkatërruar. Mostrat janë mbledhur nga robotet, pasi zona ende ka nivele potencialisht vdekjeprurëse të radioaktivitetit, dhe studiuesit në Kolegjin e Mjekësisë ”Albert Einstein” filluan të studionn se si kërpudhat mund të mbijetojnë në një mjedis kaq armiqësor.

E pabesueshme,por myqet u gjetën me nje zhvillim të shpejtë duke absorbuar acetate në një mjedis të ekspozuar ndaj rrezatimit 500 herë më e lartë se ajo që janë konsideruar në përgjithësi nivele të sigurta.Keto muqe përmbajnë nivele të larta të pigmentit te melaninës , pigmente qe me sa duket ishin krijuar si rezultat i perthithjes dhe i konvertimit te rrezatimit gama.”

Robert T. Gonzales,ne nje shkrim për Webin 09.com, vinte në dukje se, “Organizma me një rezistencë natyrore ndaj rrezatimit, ekzistojne”si radioresistent,si p.sh. Deinococcus radiodurans, nuk është i vetmi organizem natyral radioresistent në Tokë, në të vërtetë ne kemi gjenetikisht Deinococcus që mund të përdoret në trajtimin e mbetjeve radioaktive.

“Kjo është një perspektivë e shquar, në se marrin në konsideratë se si manipulimi gjenetik i varieteteve të veçanta të ”extremophiles” mund të përdoret për t’ë shkaterruar materiale radioaktive të dëmshme , ose për të kryer një shumëllojshmëri të detyrave të tjera të dobishme të cilat mund të jenë të dëmshme për njerëzit.

Me kalimin e kohës, shkenca do te japi përgjigjet e veta per keto organizma cudiberese, por deri atëherë, zbulimi i rritjes se një organizmi në ambjente te tejskajshme do të duhet të mbetet brenda kufijve te studimit te nje dosjeje..


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons