Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Si do të ishte nëse do mund të shikonit rrymat gjigande të radiovalëve të Centaurit?
Radiovalët e “Cen A”, nuk kanë më shumë se 1 milionë vjet dritë jetë distancë, por përfshijnë një rajon/hapësirë më shumë se 200 herë më të madhe sa Hëna e Plotë në qiellin e Tokës.
Radiovalët u emetuan dhunshëm nga një vrimë e zeze shumë e madhe, me dimensione miliona herë më e madhe se masa e Diellit, e bashkangjitur në thellësi të qendrës të galaktikës së afërt e aktive të Centaurit A.
Me në farë mënyre, vrima e zezë krijon shumë shojet gazra të lëvizshëm, pasi materie tjetër bie brenda saj. Në këtë imazh, radioteleskop nga stacioni Australian Telescope Compact Array (ATCA), pranë Narrabri të Australisë, na paraqet një imazh para ciklit të Hënës së Plotë së bashku me një radioipamje të Cen A në një madhësi aktuale këndore në sfond.
Imazhi i mësipërm, përfshinë hartimin më të detajuar të një radiogalaktike në univers që mund të jetë krijuar ndonjëherë.
Pasi u deshën shumë vite mundi e studimi të mirëfillte, si dhe më shumë se 1,000 orë raportesh që ajo të përfundohej.
Hollësira në fotografi mund të japin tregues se si radioemeteimet bashkëveprojnë me Yjet dhe pluhurin ndërgalaktik.
Shenja e kuqe në figurë nuk tregojnë yje, por radiogakalaktika të ndritshme, në universin e përtejshëm… /albobserver/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons