Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Sipas incizimeve në fjalë, duket se qielli mbi Titan po “bie” drejt sipërfaqes së kësaj hëne, shkruan Science News. Nga viti 2004, pjesa e sipërme e atmosferës së Titanit, është ulur për më se 100 kilometra, që sugjeron se ndryshimi i stinës së vitit në këtë hënë bën edhe diçka më shumë se vetëm krijimin e shiut.
Incizimet e para të Cassinit nga viti 2004 treguan se si mbështjellësi rreth Titanit arrin lartësinë prej 500 kilometra mbi sipërfaqe, por incizimet e reja tregojnë se ai ka “rënë” në 360 kilometra.

Lartësia momentale e mbështjellësit atmosferik rreth Titanit gati në tërësi përputhet me atë të cilën e ka shënuar Voyager i NASA-s në vitin 1981. “Për mua kjo është ngazëlluese”, theksoi Robert West nga laboratori Jet Propulsion në Pasadena.

Një vit në Titan zgjat sa 30 vite në Tokë kështu që kjo do të thotë se Titani, pak-a-shumë, duket njëjtë si në vitin 1981. Me përjashtim të vitit 2004, kur kishte atmosferën e “fryrë”. “Kjo është me të vërtetë spektakulare. E shihni se si ajo botë ndryshohet pikërisht para syve tuaj, e atëherë paraqitet ndonjë eveniment krejtësisht i papritur. Atëherë mezi prisni që të shihni se çfarë do të ndodhë pastaj”, përshkroi West.

Për momentin, shkencëtarët nuk kanë arritur të japin sqarim për ato që po ndodhin në Titan.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons