Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Qëndrimi ulur vret! prej Tue 20 Mar 2012, 20:25

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Qëndrimi ulur, që është “aktivitet” i përditshëm i shumë njerëzve, së paku nga tetë orë në ditë, sipas disa të dhënave të reja, është gjëja më e keqe që mund t’ia bëni trupit tuaj.
Një studim 13-vjeçar, i realizuar te 17 000 participantë, meshkuj dhe femra, ka treguar se qëndrimi ulur për tetë orë në ditë e rrit 54 për qind rrezikun për vdekshmëri të hershme nga infarkti i zemrës.

Një fakt interesant është se edhe nëse nuk pini duhan dhe ushtroni rregullisht, megjithatë kjo nuk ndihmon në zvogëlimin e prirjes për sëmundje të zemrës nëse qëndroni një kohë të gjatë ulur. Prandaj, ekspertët rekomandojnë ngritje nga karrigia dhe lëvizje kohë pas kohe, si dhe aplikimin e ushtrimeve në vendin e punës.

Veç dëmeve në zemër dhe enë të gjakut, qëndrimi ulur për një kohë të gjatë shkakton edhe deformime të shtyllës kurrizore për shkak të qëndrimit jo të rregullt.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons