Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Amerika e Jugut, “parajsa” e nazistëve prej Tue 20 Mar 2012, 20:13

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nëntë mijë nazistë të përfshirë në krime lufte gjetën strehë në Amerikën e Jugut pas Luftës së Dytë Botërore, tregojnë dokumente sekrete të publikuara rishtas.

Në kuadrin e rihapjes së disa proceseve ndaj atyre pak ish-oficerëve ende në jetë, prokurorët gjermanë kërkuan akses në arkivat shtetërore të Brazilit dhe Kilit, duke zbuluar se fenomeni i “emigrimit të madh nazist” ishte shumë i më madh nga sa besohej më parë.

Sipas të dhënave, më shumë se 9 mijë kriminelë lufte i shpëtuan ndjekjes ligjore duke u strehuar në vendet latine dhe midis tyre përfshiheshin edhe kroatë, ukrainas, rusë apo shtetas të vendeve perëndimore që u bënë pjesë e makinës naziste të vrasjeve.

Vlerësimet thonë se 5 mijë nazistë u shpërngulën në Argjentinë. Rreth 1 500-2 000 në Brazil, rreth një mijë në Kili dhe pjesa tjetër në Paraguaj dhe Uruguaj. Në këto shifra nuk përshihen qindra të tjerë që u larguan në vendet me regjime të djathtë të Lindjes së Mesme.

Më parë, besohej se vetëm pak mijëra arritën të shpëtonin duke emigruar. Një shpërngulje e tillë masive u mundësua me bashkëpunimin e autoriteteve vendase.

Ish-presidenti i Argjentinës, Juan Peron, i shiti 10 mijë pasaporta argjentinase rrjetit ODESSA, një organizatë e ngarkuar me mbrojtjen e esesëve dhe oficerëve të tjerë të lartë nazistë.

Midis funksionarëve më të lartë nazistë që shpëtuan ishte arkitekti i Holokaustit, Adolf Eichman, i cili u rrëmbye në vitin 1962 nga shtëpia e tij në Buenos Aires nga një komandë e përbërë nga agjentë të Shërbimeve Sekrete Izraelite (Mossad).

Më pas, ai u shpall fajtor për vrasjen e qindra mijëra hebrenjve dhe u ekzekutua me varje në Tel Aviv. Të tjerë funksionarë të lartë që nuk u kapën kurrë ishin Josef Mengele, mjeku që kreu eksperimentet çnjerëzore mbi mijëra të burgosur në Aushvic apo Franz Stangl, njeriu që drejtoi kampin e vdekjes së Treblinkës, u mbytën në gaz qindra mijëra hebrenj dhe të burgosur të tjerë lufte.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons