Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 FËSHFËRIMA E TAOSIT prej Tue 20 Mar 2012, 19:24

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Taos është një qytet i vogël në Nju-Meksiko (të shteteve të Bashkuara të Amerikës).

Disa prej banorëve të tij, - rreth 2% - prej vitesh dëgjojnë një lloj fëshfërime me
frekuencë të ulët që vjen nga shkretëtira që rrethon qytetin.

Pasojë e presionit të ulët atmosferik për një pjesë të banorëve? Askush nuk merr përsipër ta njohë si përgjigje përfundimtare.

Shërben pikërisht për këtë qëllim dhe falë metodës së saj të përpjekje-dështim dhe eksperimenteve të vazhdueshme ia ka dalë t'u japë shpjegime shumë gjërave, të cilat kohë më parë dukeshin të pashpjegueshme

Te vuajturit e ketij fenomeni raportojn te kene degjuar nje zukatje (zhurm e lehte) te fekuencave te ulta. Simptomat e tjera perfshijne kokedhembje, ankthe, gjakderdhje te shpeshta nga hundet dhe humbje te quditshme te balances.

Mendohet se ekziston pothuajse çdokund, por fenomeni i Taos-it, Nju-Meksiko , eshte me i njohuri nga te gjitha.

A eshte krijim njerezor, fenomen natyror, apo eshte manifestim i ndonje bote te huaj te panjohur?

Me siguri qe raportimet me te shpeshta dhe me te njohura te kesaj “zhurme” vijne nga Taos-i, Nju-Meksiko . Duke filluar rreth viteve 90’, ky ze eshte nje zukatje me frekuence te dobet, tingulli i te ciles krahasohet me tingullin e mbytur dhe te dobet te nje motori diesel, apo te nje ventilatori te madh.

I paraqitur me frekuenc dikund 33 deri 80 Hz(Herc), ky ze eshte mu ne prag te kufirit te degjimit njerezor, edhe pse jo te gjithe mund ta degjojne ate. Shpesh eshte raportuar te jete me i zeshem apo me i vrejtshem gjate nates, eshte menduar se shkaku i saj rangohet prej nje histerie masive deri tek eksperimentet qe perfshijne armet elektromagnetike te luftes, apo sistemet e propulsionit te cilat testohen ne sekret.

Eshte interesante fakti se jo te gjithe mund ta degjojne ate, dhe se mbyllja e vesheve me pambuk apo duke perdor kufje veshi, nuk ben ndonje dallim. I ‘vuajturi’ vazhdon ta degjoj zerin, sikur ai te mos e pranonte ate nepermjet vesheve te tij, por permes tere trupit.

Kjo do te mund ta shpjegonte besimin se atje mund te kete ndonje force te jashtme qe vepron mbi ta ne formen e radiovaleve me frekuenca te uleta, te cilat do te permbytnin tere zonen me nje menyre jo te fokusuar, e ngjashme me menyren se si nje megafon shperndan zerin ne tere hapsiren pa bere ‘diskriminime’.

Efekte te ngjashme mund te krijohen tek disa njerez kur motoret elektrik prodhojn aksidentalisht zhurma te frekuencave te caktuara varesisht lokacionit te tyre, edhe pse ky nuk duket te jete rasti i Taos-it, Nju-Meksiko .

Hulumtuesit dhe kerkuesit e ndryshem kane tentuar te lokalizojn burimin e ketij tingulli, por nuk ja kane arritur.

Tingulli duke levizur neper ajer apo toke, i humb me shpejt frekuencat e larta sesa ato te uleta, dhe per kete, jane frekuencat e uleta ato qe udhetojn me se largu, dhe eshte e tera qe mbetet per tu degjuar. Kjo e ben te veshtire per tu identifikuar, sepse nuk tingellon me si burimi origjinal.

Nje tingull me frekuence te ulet kur takon nje objekt solid sikurse nje ndertese, ai duket se rikumbon dhe zgjerohet tek te gjithe brenda, qe mund te jete edhe shpjegimi pse shumica deklarojne se zeri eshte me i larte ne ambiente te mbyllura ne krahasim me ato te hapura.

Kjo gjithashtu kontribon ne vuajtjen ende me te madhe te atyre qe e degjojn zukatjen teksa interferon me gjumin e tyre, si rezultat i mbylljes.

Kjo mund te jete edhe shkaktare e marramendjes dhe turbullimit qe shpesh thuhet te jete pasoje e ‘zhurmes misterioze’, nderprerjes dhe interferimit ne gjumin e rregullt te shkaktuara ne kohera te gjata.

Ketu qendron diqka nga baza e besimit se kjo eshte nje arme e mbrojtjes qe po testohet, per te testuar efektet afatgjata qe kjo mund te kete mbi forcat e armikut.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons