Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:05

Vizitor

avatar
Vizitor
1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario (Kanadë) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nëna më e vjetër
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca më e ëmbël
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra më e gjatë
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencëtarët e "Oak Ridge National Laboratory" në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmë teknike mori një palë syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara është më e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e të riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve

2 Re: Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:07

Vizitor

avatar
Vizitor
A e dini se:
Po ju shkruaj sot dicka per Coca Cola-n
Filloi te prodhohet ne vitin 1885 nga nje farmacist(nuk e mbaj mend emrin, me falni)
Recata prodhimit te saj eshte mbajtur sekret qe nga fillimi i prodhimit.
Sot, dhe vazhdimisht qe atehere, kete sekret e dine vetem 2(dy) vete. Kur vdes njeri, ai qe mbetet, zgjedh nje njeri te besuar per ti mesuar sekretin.
Vet emrat e ketyre dy personave jane sekret.
Furnizimi me materialet baze per pergatitjen e kesaj recete, titullohen me numra. P sh: Malli nr. 2-200kg etj.
Kaq, nuk mjaftojne?

3 Re: Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:07

Vizitor

avatar
Vizitor
PROFILAKTIKET

-Njoftimi i pare per perdorimin e tyre, vjen 5000 vete me pare, nga Egjypti i vjeter
-Profilaktiket e pare kane qene te krijuar nga te brendeshme bagetish dhe me te miret ishin ata nga dhija.(kishin kosto shume te larte, sepse materiali ishte i shtrenjte dhe koha e prodhimit donte disa dite)
-Me 1844 u prodhuan te paret profilaktike nga kaucuku. Ishin 1-2cm te trashe, e kishin nje qepje per se gjati. Cmimi mjaft i shtrenjte dhe ishin me shume perdorime.
-Me 1861 behet reklama e pare per profilaktiket nga New York Times
-Me 1880 u prodhuan te paret profilaktike prej llastiku.
-Me 1912 u perdor per here te pare forma qelqi ne prodhimin e tyre, duke u bere me te holle e duke shmangur qepjen
-Para Luftes se Dyte Boterore, ne Amerike, shiteshin rreth 1.5 milione profilaktike ne dite.
-Me 1957, per here te pare, u perdor lubrifikimi nga shoqeria Durex
-Me 1992, u krijua profilaktiku i pare per femra
%

4 Re: Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:07

Vizitor

avatar
Vizitor
7 MBREKULLITE ARKITEKTONIKE

Mbas shpalljes se 7 mbrekullive te kohes moderrne, eshte shpallur nje votim tjeter per 7 mbrekullite arkitektonike. Disa nga kantidatet jane:
-Stadiumi Olimpik ne Pekin ku do te zhvillohen Lojrat Olimpike 2008. Ky stadium disponon 91 000 vende.
-Kulla e Dubait, e cila, kur te mbaroje, do te jete ndertesa me e larte e botes, me 800 m dhe 68 kate.
-Museu i Pare i Artit Modern ne Rome, i cili permban nje nga projektet me te guximshme arkitektonike.
-Muze ne Jerusalem
-Kulla e Lirise, nje gradaciele me lartesi 1776 kembe, e cila do te ndertohet ne vend te dy Kullave Binjake ne Nju Jork.
-Muzeu i Ri i Gizas ne Egjypt, i cili pritet te mbarohet me 2010 dhe buxheti i tij, deri tani ka arritur 550 milione dollare.

5 Re: Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:08

Vizitor

avatar
Vizitor
Sa vite kane kaluar deri sot qe nga:

-Krijimi i botes sipas latineve 6013
-Krijimi i botes sipas ebrejeve 5769
-Permbytja e madhe(Noe) 5394
-Lufta e trojes 3161
-Lojrat e para olimpike(?) 2992
-Krijimi i Romes 2762
-Lufta e marathones 2498
-Vdekja e Aleksandrit te Madh 2331
-Lindja e Krishtit 2008
-Lindja e Muhametit 2545
-Revolucioni francez 219
-Ndertimi i anijes me avull 201
-Vdekja e Napolonit
-Caktimi i Athines si kryeqytet i Greqise 174
-Ndertimi i makines se pare 118
-Lojrat e para Olimpike moderne 112
-Ndertimi i aeroplanit 100
-Lufta e Pare Boterore 94
Ndertimi i radios 86
-Ndertimi i TV 81
-Lufta e Dyte Boterore 69
-Bomba Atomike 63
-Leshimi i satelitit te pare kozmik 51
-Udhetimi i pare i njeriut ne kozmos 48
-Zbriyja e njeriut te pare ne Hene 39
-Futja e Greqise ne BE 27
-Dita qe linda UNE 43. (Hahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa)

6 Re: Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:09

Vizitor

avatar
Vizitor
CMIMI "NOBEL"
Alfred NOBEL, lindi ne Stokholm(Suedi) me 1833. Ne moshen 9 vjecare shkon ne Peterburg (Rusia cariste). Studioi per kimi.
Ne vitin 1867 shpiku dinamitin, patenten e te cilit e bleu Italia.
Ne vitin 1888, vdes vellai i tij dhe nje gazete franceze, duke ngaterruar ate me te vellain, shkruan:"Vdiq A. Nobel, i cili u pasurua duke bere qe njerezit te vriten me lehte se kurre, ne saje te dinamitit....."
I nervozuar me kete shprehje, vendosi te dhuroje pasurine e tij ne te mire te njerezimit, qe te mbahej mend per mire. Ne testamentin e tij shkruhej midis te tjerash:"Le 94% te pasurise(qe sot vleresohet rreth 70 milione E) per shperblimin e atyre qe punojne per te miren e njerezimit ne pese fusha -Fizike,-Kimi, -Shendetesi,-Letersi dhe -Paqe." E neneshkroi testamentin ne Paris, me 27 Nentor 1895. Vdiq me 10 Dhjetor, nje vit me vone.
Ndarja e cmimit "Nobel" filloi me 1901. Ne 1969, u shtua edhe cmimi i gjashte, -per shkencat ekonomike, qe financohet nga Banka Qendrore e Suedise.
Kantidature mund te vere gjithkush...( edhe ti qe po lexon keto radhe....), mbyllen deri ne Shkurt, njoftimet behen ne Nentor dhe ceremonia e ndarjes se cmimeve behet me 10 Dhjetor, ne pervjetorin e vdekjes se Nobel....
Personi qe nderohet me kete cmim, mer : nje diplome, nje medalje te arte me portretin e Nobel te gdhendur ne te dhe nje ......... cek prej 1 000 000 EURO....

7 Re: Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:09

Vizitor

avatar
Vizitor
CTREGOJNE LULET?

Te me falni se nuk i di emrat e luleve te gjitha ne shqip

Gardhenia


Fsheh ne aromen e saj entuziazmin e atij qe e dhuron. Te thote se je per ate qe e dhuron shume e/i cmuar

Tulipan

Me nje buqete te tille zbuloni dashurine tuaj, ndersa ne ngjyre te verdhe, shprehin dashurine e deshperuar qe ndjeni.

Iliotropia(greqisht)

Nese merni e jepni te tilla, shprehin dedikim te plote.

Hrisanthea(greqisht)

Kjo eshte lulja e miqesise.

Oeqidhee(greqisht)

Tregojne adhurim ne bukurine e tjetrit

Yaqinthos(greqisht)

Doni te kerkoni te falur. Lereni ato te flasin ne vendin tuaj.

Anemones(greqisht)

Tregojne per qendrueshmerine e dashurise suaj.

Margarita

Shpreh dashuri te paster e te pa fajshme.

Krinaqa(greqisht)

Tregon predispozicion per nje dashuri te lehte e per te lozur. Po te jene te verdhe, atehere cdo gje e beni vetem per hater.

Borzilok

Mos harroni te dergoni edhe urimet tuaja me te mire me nje tufe te tille.

Levantes(greqisht)

Dhuroni te tilla e shprehni perkushtimin tuaj.

Narqisos(greqisht)

Shpreh tendenca egoistike.

Pansedhes(greqisht)

Dergojani dikujt qe eshte larg, per ti shprehur se e kujtoni shpesh.

Kamelje

I jepen nje mashkulli per ti uruar fat te mire
........

8 Re: Kuriozitete te Ndryshme prej Tue 20 Mar 2012, 18:10

Vizitor

avatar
Vizitor
Keto i dinit?

-Kembana me e madhe e botes gjendet ne Moske. Eshte ndertuar me 1735, por ra e u thye dy vjete me vone, nga nje zjarr qe ra. Peshon 193t, ka lartesine 6.27m dhe diametrin 6.90m.
-Njeriu i pare qe kaloi ngushticen e La Manshit me aeroplan ishte francezi Lui Blero. Ky fluturim vuri ne bela doganieret britanike..... se nuk dinin si ta rregjistronin kete mjet te ri. Perfundimisht kaloi ne regjistra si...jot.
-Ura me e larte ne bote, eshte nje ure e varur ne lumun Arkansas, ne Kolorado. Gjendet ne lartesine 321m mbi nivelin e detit.
%

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons