Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një molekulë në tru, e quajtur “neuropeptidi Y”, duket se është shkaktare, sipas asaj që është zbuluar nga Universiteti i Kalifornise.

Meshkujt kanë maninë të “mbyten” me pije, kur janë të pafatë në seks, apo dashuri. Këtë ka zbuluar një studim, pas testeve të kryera te insektet, teksa një i tillë mashkull, i cili ishte refuzuar nga femra, u kthye për të pirë një shurup aq të fortë sa vera e fortifikuar, gjë që duket se i ndihmon ata për të përballur situatën.

Kërkuesit në Universitetin e Kalifornisë dolën në përfundimin se disa qeliza në trurin e këtyre insekteve i bëjnë ata që të drejtohen për te shishja e alkoolit. Ky zbulim mund të përdoret për të ndaluar njerëzit të bëjnë të njëjtën gjë. Sipas studiuesve bëhet fjalë për një molekulë të vogël në mendjen e insekteve që quhet “neuropeptidi F” dhe ndryshon kur atyre u refuzohet seksi. Kjo i detyron të pijnë më shumë. Një molekulë e ngjashme njerëzore, e quajtur “neuropeptidi Y”, mund gjithashtu të punojë si 'shkak' për sjellje, si teprimi me pijen dhe abuzimi ndaj drogës. Doktor Galit Shohat-Ophir, një nga autorët kryesorë të studimit, shpjegon: “Eshtë një receptor që shpreh nivelin e shpërblimit në tru dhe e përkthen në një sjellje për kërkim shpërblimi”. Pra, studiuesit mendojnë se kjo molekulë te njeriu mund të lidhet me varësinë nga alkooli dhe droga. "Nëse ‘neuropeptide Y’ do të rezultonte si përcjellës, midis gjendjes psikike dhe abuzimit me alkoolin e drogat, atëherë mund të zhvillohen terapi, për të bllokuar receptorët përsa i takon 'neuropeptidit Y", ka deklaruar nga ana tjetër Ulrike Heberlein, udhëheqësja e këtij kërkimi të publikuar në revistën “Science”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons