Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Teknologjia që do ftohë e planetin prej Sun 18 Mar 2012, 20:11

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ngrohja globale nuk është thjesht një term që përdoret për të ndërgjegjësuar njerëzit por është shndërruar në një risk real.

Nga të gjitha llojët e studimeve më e rrezikuar duket se është Britania e Madhe. Vendi ishullor rrezikon “zhdukjen” nga ngritja e nivelit të ujit të oqeanit si pasojë e shkrirjes së akujve në Polin e Veriut.

Pikërisht për të ndaluar këtë, shkencëtarët britanikë kanë propozuar ndërtimin e “ftohësve të atmosferës”. Inxhinieri Stephen Salter paraqiti para autoriteteve britanike projektin e tij për “uzinën ftohëse”. Sipas Satler, uzinat duhet të ndërtohen në afërsi të Polit të Veriut dhe vendi ideal janë Ishujt Faroe.

Funksionimi i tyre është mjaft i thjeshtë; marrja e ujit të detit dhe lëshimit të tij në ajër me shpejtësi duke shfrytëzuar energjinë alternative. Lëshimi me shpejtësi nga gypat e uzinës do të krijonte kondensimin e bulëzave të ujit duke formuar kështu ato që ne i quajme “re të bardha”.

Satler thotë se nga studimet retë e bardha zbehin depërtimin e rrezve të nxehta diellore duke formuar një “mur mbrojtës” në Polin e Veriut. “Kjo teknologji do të ftohë planetin” tha ai.

Ideja e ndërtimit të “uzinave ftohëse” është hedhur për herë të parë nga fizikanti amerikan John Latham, por ai propozoi ndërtimin e tyre në anije. Satler thotë se ndërtimi i tyre në anije kërkon më shumë kohë, por që ne s’e kemi.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons